Česká národopisná společnost

Archiv článků

Hlavní výbor České národopisné společnosti, z. s., vyhlašuje anketu O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý kalendářní rok, a to jako obvykle ve třech kategoriích: Odborná publikace; Expozice, výstava; Vědecká konference, národopisná akce. Hlasovat mohou do 20. května 2019  všichni individuální, kolektivní, čestní i mimořádní členové společnosti. Cena je každoročně udělována jako ocenění významných počinů, které v uplynulém roce výrazně přispěly k rozvoji a propagaci oboru etnologie. Hlasovací lístek a další informace najdete v příloze.

Národopisné muzeum Národního muzea v Praze zve v květnu na několik akcí. V cyklu Slovo, tradice a kontext vystoupí 9. května Irena Přibylová s přednáškou Kovbojská písnička v českých zemích. Komentovaná prohlídka výstavy František Kretz, Alice Masaryková a Pražský hrad a přednáška Moniky Tauberové proběhnou 16. května. Tradiční Národopisná slavnost v Kinského zahradě je na programu 18.–19. května. Podrobnosti k jednotlivým akcím najdete v přílohách.

Park Rochus v Uherském Hradišti zve 1. května 2019 na Otevírání pastvin a stavění máje na Rochusu. Na programu jsou akce pro děti i dospělé – těšit se můžete nejen na přípravu a stavění máje nebo informace o pastevectví, ale i na vystoupení lidové muziky, gastronomické akce či setkání s ornitoložkou.

Národopisné muzeum Národního muzea v Praze zve v dubnu na několik akcí. V cyklu Slovo, tradice a kontext vystoupí 11. dubna Lucie Doležalová, která bude přednášet o umění paměti v pozdně středověkých Čechách. V rámci Folklorních regionů Čech, Moravy a Slezska se 13. dubna představí Pojizeří. Tradiční řemeslné dílny proběhnou také 13. dubna – jsou věnovány výrobě kraslic, děti čekají velikonoční hrátky. Dále jste zváni na přednášky: 9. dubna se bude věnovat Jan Pohunek trampingu a StB, 26. dubna přiblíží Monika Tauberová život a činnost sběratele Františka Kretze, Podrobnosti k programům najdete v přílohách.

Moravské zemské muzeum zve v rámci doprovodného programu výstavy Etnografického ústavu MZM Tradiční lidová kultura – výkladní skříň státu – vděčný symbol národa na promítání filmu Karla Vachka Moravská Hellas. Promítání se koná 27. 3. 2019 v 18.00 v Dietrichsteinském paláci.

Strana 1 z 36


Česká národopisná společnost, z. s.
zapsaný spolek při Radě vědeckých společností České republiky Praha

Adresa:
Národní třída 3
117 20 PRAHA 1
Česká republika
IČO: 00444928

Bankovní spojení:
Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1
Číslo účtu: 2300812413/2010
IBAN: CZ6120100000002300812413, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
E-mail: info@narodopisnaspolecnost.cz