Česká národopisná společnost


Konference, semináře

Ve dnech 7. až 10. června 2023 se v Brně uskuteční 16. mezinárodní kongres SIEF2023. Česká republika je zemí, kde byla téměř před 100 lety založena Mezinárodní komise pro lidové umění (Commission internationale de l'art populaire), předchůdce dnešní SIEF (Société Internationale d´Ethnologie et de Folklore, česky Mezinárodní společnost pro etnologii a folklor). Na pořádání konference se podílí Etnologický ústav AVČR, v. v. i., Ústav evropské etnologie FFMU a Národní ústav lidové kultury. Tématem konference je Život v nejistotě.

Cílem SIEF2023 v Brně je otevřít debatu o nejistotě v etnologii, folkloru a přilehlých oborech, a to jak z hlediska nejistoty každodenního života, tak i nejistoty epistemologické. Ať se podíváme kamkoli, náš svět se zdá být místem nejistoty a rizika, ale způsoby, jakými vnímáme a interpretujeme tyto jevy, se vždy měnily. I historické změny ve vnímání nejistoty nám ukazují, že nejde jen o překážku či jen na obtíž. Procházení našich životů v moři nejistot může také vést k obnovenému pátrání, k alternativním novým cestám a možnostem. Ve skutečnosti je taková sociální změna nezbytnou součástí každodenního života všech komunit. Velké krize vyvolané ekologickými katastrofami, změnou klimatu, ekonomickými otřesy, a ničivé války, to vše přináší mnoho lekcí a nabízí řešení, jak se s náhle se objevujícími komplikacemi vypořádat. A tak se ptáme, jaké jsou každodenní praktiky vyrovnávání se s nejistotou?

Living Uncertainty Logo Barva

Ve dnech 19. - 21. září 2023 pořádá Česká národopisná společnost, z. s. vědeckou konferenci s názvem (NE)Tradice žije! Kontinuita, proměna, zánik a obnova tradic pohledem etnologie. Konfererence se ustkuteční v Národním domě v Prostějově (Vojáčkovo náměstí 1, 796 01 Prostějov). Slovo tradice je v dnešní době skloňováno v nejrůznějších kontextech. Společenské změny druhé poloviny 19. a 20. století zapříčinily nejen zásadní proměnu venkovského prostředí a lidové kultury, ale také vnímání toho, co je a co není tradičníKonference si klade za cíl prozkoumat procesy, kterými tradice procházejí, a zaměřit se na jejich reflexi v současné společnosti, a to jak v teoretické rovině vědecké a badatelské, tak z pohledu nositelů současných tradic i společnosti jako celku.

DIGI 022265 

Dne 8. října 2022 pořádá Národní ústav lidové kultury 1. ročník semináře pro učitele s názvem Od tradic do lavic. Přihlášky zasílejte do 30. září na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Seminář se uskteční v sídle Národního ústavu lidové kultury, Strážnice (Zámek 672).

Od_tradic_do_lavic.png

Národní muzeum v přírodě a Česká národopisná společnost Vás zvou na konferenci Nositelé nemateriálního kulturního dědictví a paměťové instituce, která se bude konat ve dnech 1. až 3. listopadu 2022 v HlinskuCílem konference bude prozkoumat vztah mezi nositeli nejrůznějších projevů nemateriálního kulturního dědictví a paměťovými institucemi, potažmo jejich pracovníky, a také výzvy a případné etické nástrahy této vzájemné spolupráce. Program konference bude zahrnovat samotné jednání a exkurzi umožňující setkání s vybranými nositeli konkrétních projevů tradiční lidové kultury a zajímavý post-konferenční program.

Bližší informace naleznete na webu Národního muzea v přírodě https://www.nmvp.cz/vysocina/odborna-cinnost/konference.

Přihlásit se můžete skrze online formulář zde.

Ve dnech 24. a 25. listopadu 2022 pořádá Národní muzeum v přírodě – Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm mezinárodní konferenci s názvem Předindustriální technické provozy jako kulturní dědictví a poselství pro současný svět. Tématem konference jsou možnosti výzkumu a ochrany předindustriálních technických provozů a tradičních technologií in situ. Památky a objekty typu mlýnů, pil, valch, hamrů, bělíren, sušíren, kováren, skláren, kamenických dílen, cihelen, drasláren, milířů a dalších drobných provozů včetně jejich doprovodné infrastruktury (náhony, vodní nádrže, jezy, komunikace) představují cenné kulturní dědictví, které odráží výrobní a technické dovednosti našich předků a také důkaz o efektivním i problematickém využívání přírodních zdrojů a uchovávají dosud málo reflektovaný rezervoár znalostí a adaptací pro výzvy současného světa.

Tematické okruhy konference:

$11.     Předindustriální technické provozy jako interdisciplinární výzkumný problém – metody, zdroje, výsledky výzkumů

$12.     Předindustriální technické provozy jako praktický problém památkové ochrany – principy, možnosti, nástroje, legislativa, aktéři

$13.     Příklady dobré praxe ochrany a obnovy předindustriálních technických provozů

Na konferenci je možno se registrovat do 30. června. Rozhodnutí o přijetí příspěvku bude oznámeno do 31. července. Program konference bude zveřejněn během října. Aktuální informace o konferenci a registrační formulář lze najít na webu konference – https://stopyumu.cz/konference

Jednacími jazyky konference jsou čeština, slovenština, polština a angličtina.

Podrobnosti a registrace viz

Konference (stopyumu.cz)

Strana 1 z 2


Česká národopisná společnost, z. s.
zapsaný spolek při Radě vědeckých společností České republiky Praha

Adresa:
Národní třída 3
117 20 PRAHA 1
Česká republika
IČO: 00444928

Bankovní spojení:
Fio banka, a.s., V Celnici 1028/10, 117 21 Praha 1
Číslo účtu: 2300812413/2010
IBAN: CZ6120100000002300812413, SWIFT/BIC: FIOBCZPPXXX
E-mail: info@narodopisnaspolecnost.cz