Statistické údaje
Česká národopisná společnost (ČNS) měla k 31. 12. 2006 celkem 223 členů, z toho 10 členů čestných. V květnu jsme se národopisná obec rozloučila s PhDr. Helenou Johnovou, CSc., bývalou ředitelkou Historického muzea Národního muzea v Praze, dlouholetou předsedkyní Národopisné společnosti československé a s čestnou členkou České národopisné společnosti. K stávajícím devíti kolektivním členům se jako noví kolektivní členové přiřadily Muzeum Komenského v Přerově, Národopisná sekce PZKO v Českém Těšíně a Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Dopisovatelskou síť tvořilo 119 dopisovatelů. Činnost Společnosti řídil v nezměněném složení devítičlenný Hlavní výbor, který byl zvolen na Valném shromáždění v Jihlavě 21. září 2005.
Vědecko organizační aktivity
Konference k 100. výročí úmrtí Františka Bartoše (1837-1906) proběhla ve Zlíně 25. a 26. dubna 2006 za přítomnosti odborníků z České republiky a ze Slovenska. Záštitu nad konferencí převzala také Česká národopisná společnost, jejíž předseda ve svém vystoupení zdůraznil význam historiografických konferencí a potřebu nové syntézy dějin oboru. Referenti pocházeli z domácích řad (dr. K. Pavlištík), z Ústavu evropské etnologie MU Brno (prof. R. Jeřábek, prof. D. Holý, dr. M. Pavlicová), Etnologického ústavu AV ČR Brno (dr. K. Altman, dr. J. Pospíšilová, dr. J. Procházková, Mgr. A. Zobačová), Ústavu pro jazyk český AV ČR Brno (dr. S. Kloferová) i z jiných institucí. Přednesené příspěvky byly otištěny ve sborníku.
Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti byla pořadatelem vědeckého semináře, který proběhl 12. až 14. června 2006 v severočeských Zubnicích na téma „Venkovské sídlo a krajina“. Hostitelem bylo Muzeum lidové architektury a jeho ředitel dr. Frant. Ledvinka, který se ujal moderování semináře a připravil pro účastníky další doprovodné akce. Sledované okruhy byly vybrány tři: 1) Vztah historického venkovského sídla a krajiny; 2) Proměny sídelní krajiny ve 20. století; 3) Současné snahy o záchranu historické krajiny. Referáty budou publikovány ve sborníku.
Komise pro lidové obyčeje České národopisné společnosti se podílela na realizaci pracovního semináře „Dary a obdarovávání“, který proběhl ve dnech 18. – 19. září 2006 v kongresovém sále Slováckého muzea v Uherském Hradišti za účasti etnologů z České republiky a Slovenska. Příspěvky jsou publikovány ve sborníku. Součástí jednání byla odborná exkurze na hodovou obchůzku do obce Míkovic.
Grantové projekty
V roce 2006 získala Česká národopisná společnost od Rady vědeckých společností grantové prostředky na řešení následujících projektů:
vydání XXIII. (64.) ročníku Národopisného věstníku 2006, oborového periodika (viz níže)
Zpracování internetových stránek České národopisné společnosti Navržena adresa: www. narodopisnaspolecnost.cz Stránky obsahují údaje o historii a současném poslání Národopisné společnosti, přinášejí informace o Hlavním výboru a členské základně (včetně přihlášky), stanovy ČNS, aktuální Zpravodaj, obsah posledního Národopisného věstníku, vyhlašování a výsledky Ankety, přehled aktuálně vydané odborné literatury, knihu návštěv ad.
Ediční činnost
Česká národopisná společnost pokračovala ve vydávání svého periodika, Národopisného věstníku. Jubilejní ročník 2006 (23, stará řada 64) v úvodu připomíná 100. výročí založení časopisu a jeho spletitou historii. Další studie prezentují badatelskou práci členů Národopisné společnosti a studentů etnologie. Redakční práce provedl Mgr. Daniel Drápala.
Sborník Osobnosti historické fotografické dokumentace lidové architektury vydala Národopisná společnost ve spolupráci s Archivem Akademie věd ČR Praha. Přináší deset příspěvků z oboru národopisné fotografické dokumentace, které byly předneseny na semináři u příležitosti 130. výročí narození Bohumila Vavrouška, předního československého fotografa první poloviny 20. století.
Společnost pro své členy a dopisovatele vydala dvě čísla Zpravodaje České národopisné společnosti s aktuálními informacemi z práce Hlavního výboru, s vyhodnocením ankety „O nejvýznamnější počin v oboru“, se zprávami o řešených grantech, seznamem jubilantů a s přehledem připravovaných akcí, vydanými publikace, výstavami a kulturními akcemi atd.
Zpravodaj Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti za rok 2005 (vydán 2006) má následující obsah: Zpráva o činnosti komise v l. 2004/2005, přehled památkové obnovy lidového stavitelství ve středních Čechách, venkovské stavby na Nepomucku a jejich historická fotografická dokumentace (s obrazovou přílohou) a bibliografie knižních a časopiseckých prací o lidové architektuře za rok 2004.
Anketa „O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok“
Vyhodnocení ankety proběhlo na zasedání Hlavního výboru v Praze 30. května 2006 v kategoriích:
P u b l i k a c e – PhDr. Jiří Langer, CSc.: Evropská muzea v přírodě. Edice Atlas památek. Praha: Baset, 2005, 895 stran, fotografie, mapy, plány. Obsáhlá lexikální příručka, která je výsledkem celoživotního zájmu autora o problematiku muzeí v přírodě.
V ý s t a v a – e x p o z i c e: MUSAION. Živá expozice českého národopisu. Otevřena 29. září 2005 v obnoveném Letohrádku Kinských v Praze jako stálá národopisná expozice Národního muzea. Cenu obdržela autorka expozice PhDr. Jiřina Langhammerová, ředitelka Národo-pisného odd. NM.
K o n f e r e n c e – f o l k l o r n í a k c e: Konference zvykoslovné sekce Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech „Zvyky a obyčeje socioprofesních skupin“, konaná v Buchlovicích 9.-10. listopadu 2005. Cenu obdržela organizátorka konference PhDr. Ludmila Tarcalová ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Č e s t n o u c e n u obdržel realizační tým, který připravil
návrh na nominaci slováckého verbuňku na seznam světového nehmotného kulturního
dědictví, vyhlašovaného organizací UNESCO: Mgr. Michal Beneš, Mgr. Jan Blahůšek,
Mgr. Jan M. Krist, Mgr. Jitka Matuszková, Dr., PhDr. Karel Pavlištík, CSc.
Ceny byly předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 24. června
2006. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnili vedle oceněných také ředitelka
Historického muzea Národního muzea v Praze dr. V. Přenosilová a dr. I. Frolec ze
Slováckého muzea v Uh. Hradišti.
PhDr. Miroslav Válka, PhD.
předseda České národopisné společnosti
V Brně 12. ledna 2007
ČNS © 2009