Ročník 13, Praha - Brno, prosinec 2009 - Číslo 2-3
Do redakční rady (kde již dříve působilo 7 členů ČNS) delegoval HV svého reprezentanta v osobě Mgr. Martina Šimši, ČNS navíc napomůže s distribucí časopisu. Smlouva o spolupráci je časově omezena na dobu 4 let, po jejímž uplynutí bude přínosnost této spolupráce podrobena analýze. V případě zájmu o nejnovější číslo EEC z roku 2009 si jej členové ČNS mohou objednat za zvýhodněnou cenu 70,- Kč na adrese Společnosti.
V druhé fázi jsou postupně oslovovány jednotlivé obce ČR s žádostí o zprostředkování kontaktu na nové potencionální dopisovatele. Již nyní se ozvalo 32 nových zájemců o spolupráci. Protože jednou z priorit HV ČNS je pokračování této tradiční složky činnosti naší Společnosti, žádá HV všechny členy Společnosti, aby uvážili, zda v jejich okolí není osoba, která by byla ochotna ke spolupráci s ČNS. Díky Vaší práci v terénu jistě máte dobré zkušenosti s řadou místních spolupracovníků z řad kronikářů, vlastivědných pracovníků a nadšenců, z nichž mnozí tedy vykazují předpoklady stát se dopisovatelem ČNS, rádi bychom Vás požádali o poskytnutí kontaktů na tyto osoby. V budoucnu by se i ony mohly stát přínosnými spolupracovníky Společnosti.
Během roku 2010 připraví Hlavní výbor ČNS program dotazníkových akcí na nejbližší léta. Vedle klasických dotazníků bude dopisovatelům nabídnuta i možnost volnějšího písemného vyjádření k zvolenému tématu .
Kontakt na pověřence pro styk s dopisovateli:
Mgr. Václav Michalička
Muzeum Novojičínska - Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda
Lidická 50, 742 58 PŘÍBOR
e-mail: michalicka.v@seznam.cz
V červnu byla jako každým rokem vyhodnocena anketa ČNS o nejpřínosnější počin v oboru za uplynulý rok (2008), ceny byly předány na Mezinárodní folkl. festivalu ve Strážnici předsedou společnosti D. Drápalou a místopředsedkyní A. Prudkou. Oceněny byly tyto odborné aktivity:
Publikace: TARCALOVÁ, L.: Hody s právem na Uherskohradišťsku. Uherské Hradiště 2008.
Expozice, výstava: Malované nebe připravená Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea v Brně, autorka PhDr. Alena Kalinová
Konference: František Pospíšil – neznámá osobnost české etnologie, připravená Etnografickým ústavem Moravského zemského muzea v Brně, odborný garant PhDr. Hana Dvořáková
Čestná cena pěti rudých růží udělena rozhodnutím Hlavního výboru České národopisné společnosti PhDr. Lucii Uhlíkové, Ph.D. za výrazný osobní přínos k profilaci Národopisné revue
Až dosud mnozí z nás žehrali na rozptýlenost bibliografických záznamů a v mnoha případech i jejich nedostupnost. Mimo jiné to platilo i o bibliografiích, zpracovaných v šedesátých letech 20. století členy Národopisné společnosti v rámci projektu „Národopisné bibliografie“ koncipovaného prof. Richardem Jeřábkem. Drobné sešitky, skromně vytištěné, při tom poskytovaly mnohé záznamy statí, jejichž obsah dnes můžeme považovat za specifický druh pramenu - monografie míst, záznamy popisů krojů, staveb, obřadů, zvyků, folklóru. Je štěstí, že předmětem soupisového zájmu se staly kromě centrálních časopisů (Časopis Národního muzea, Časopis Moravského muzea, Časopis Matice moravské) také ty, jejichž obsah byl úzce zaměřen regionálně (západní Morava, Valašsko, Slovácko). Že se nepodařilo celý projekt dokončit bylo na škodu celému oboru. Mimo pozornost tak zůstala celá řada autorů a textů, k jejichž obsahu se dostával každý z nás znovu, samostatně a často velmi klopotně. Zatímco co poválečná etnografická produkce byla a je evidována velmi pečlivě, před válkou vydávaná periodika, často vázaná na poměrně úzkou oblast, byla známa jen těm nejzasvěcenějším.
Dnešní doba přeje informacím na všech stranách. Tomuto trendu není možné se bránit, pouze hledat místa, která nejsou dosud zmapována a poskytnout tak široké odborné veřejnosti službu zprostředkováním informací, v tomto případě informacím o článcích s etnografickou a folkloristickou tematikou prostřednictvím katalogu Clavius. Realizace, také díky provozovaným webovým stránkám ČNS, umožní nejen znalcům, ale také studentům a zájemcům z řad laiků předat co nejvíce informací. Vzájemná provázanost mezi posláním a cíly společnosti a veřejnou službou posouvá naše snažení o krok kupředu.
V roce 2009 získala ČNS grantové prostředky pro pořízení vyhledávacího bibliografického programu, obecně používaného knihovnami, čtenáři i širokou veřejností, do něhož byly zaznamenány první stovky záznamů. První rok přípravy prezentace na internetových stránkách se soustředil na zveřejnění údajů o statích, publikovaných před čtyřiceti a více lety v rámci projektu již dříve zmíněného. Proto dnes najdete v záznamech více jak 1000 položek, zahrnujících soupisy zpracované Vladimírem Karbusickým, Alenou a Richardem Jeřábkovými a Jiřinou Veselskou. Na zkoušku byly zařazeny tzv. „drobné zprávy národopisné“ z 2. ročníku Národopisného věstníku českoslovanského, které podávají zprávy o dění v muzeích a národopisných spolcích v regionech a nebyly zařazeny do bibliografie periodik vydávaných společností (2008).
Celý systém má ještě řadu nedostatků, způsobených nejen zaváděním programu, ale také závislostí vkladatelky na anotacích, které autoři bibliografií přiřadili k jednotlivým záznamům. Zejména vzájemné odkazy na autory, autorské zkratky a tzv. klíčová slova vyžadují další dopracování. Podle dohody s autorem licence bude inovace na stránkách společnosti prováděna čtvrtletně, první v lednu 2010. Práce na vkládání bibliografických záznamů do systému bude, jak pevně doufám, pokračovat za podpory ORNK MK ČR i v příštím období tak, aby v průběhu roku se jejich počet alespoň zdvojnásobil. Zájemcům by tak bylo k disposici více jak 2000 záznamů v programu, který je obecně využíván při zpracování katalogů veřejných knihoven. Kromě zpracovaných bibliografií ze šedesátých let budou zařazeny anotované soupisy zpracované posluchači vysokých škol v poslední době. Naváže se tak na tradici započatou prof. Jeřábkem, který do přípravy, zejména regionálních bibliografií, zapojil posluchače brněnské etnografie. Pevně věřím také ve spolupráci s členy společnosti, pokud se uvolí poskytnout své záznamy do veřejně přístupné databáze.
Budeme rádi, když úsilí, které bylo dosud vynaloženo, najde své zúročení v přehledném a dobře využitelném bibliografickém katalogu a návštěv na příslušné adrese bude přibývat stejně rychle jako spokojených uživatelů.
V roce 2009 byly do systému zařazeny:
Karbusický, Vladimír
Soupis etnografických a folkloristických příspěvků v Časopise českého muzea 1827–1940
243 záznamů
Jeřábkovi, Alena a Richard
Soupis etnografických a folkloristických příspěvků v Museum Francisceum Annales 1895–1898 a v Časopise Moravského musea zemského 1901–1938
92 záznamů
Jeřábkovi, Alena a Richard
Soupis etnografických a folkloristických příspěvků v Časopise Matice Moravské 1869–1943
354 záznamů
Jeřábek, Richard
Soupis etnografických a folkloristických příspěvků ve Sborníku Musejní společnosti ve Valašském Meziříčí 1884–1911
67 záznamů
Veselská, Jiřina
Bibliografie časopisu Těšínsko 1954–1974
224 záznamů
Veselská, Jiřina
Drobné zprávy národopisné z Národopisného věstníku českoslovanského roč. 2
82 záznamů
Jiřina Veselská
Na základě rozhodnutí Valného shromáždění ČNS v září 2008 v Jindřichově Hradci byla stanovena výše členských příspěvků ve výši:
Řádný člen: 300,- Kč / rok;
studenti a senioři do 70 let: 150,- Kč / rok;
senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS);
kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.
Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800.
Prosíme o uskutečnění platby nejpozději do 30. 3. 2010.
Příspěvek můžete po předchozí domluvě uhradit také u pokladní ČNS M. Holubové v Praze (Etnologický ústav Akademie věd ČR, Na Florenci 3, 110 00 PRAHA 1, holubova@eu.cas.cz), případně u předsedy D. Drápaly v Brně (Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity, A. Nováka 1, 602 00 BRNO, drapala@phil.muni.cz).
Teprve na základě dostačujícího množství informací, které hodlá HV do jara 2010 postupně shromáždit, může HV ČNS vyjádřit své stanovisko coby vrcholného reprezentanta vědecké obce. O tomto postupu informoval předseda ČNS nejen J. Langra a vedení VMP, ale i další dotčené subjekty (Národní památkový ústav, Památkovou inspekci, Ministerstvo kultury ČR).
Do 11. 12. 2009 obdržel HV ČNS vyjádření ke kauze od Národního památkového ústavu a Ministerstva kultury. Stanovisko VMP z 25. 11. 2009 obdržel HV ČNS na počátku prosince 2009 (v kopii bylo ředitelem VMP rozesláno též kolektivním členům), postrádá ovšem konkrétní věcně formulované vyjádření k jednotlivým podnětům J. Langra.
Finální názor ČNS bude předán nejen všem dotčeným stranám, ale bude s nimi seznámena i členská základna.
Od 1. ledna 2010 bude dle rozhodnutí HV ČNS zároveň pověřena agendou této kauzy vědecká tajemnice ČNS J. Nosková.
Zastupitelstvo obce Ostrožská Nová Ves usnesením ze dne 24. června 2008 schválilo udělení titulu „Čestný občan obce Ostrožská Nová Ves“ rodákovi, středoškolskému profesoru PhDr. Janu Húskovi (17. 10. 1884 – 6. 12. 1973) „za mimořádné zásluhy o etnografickou činnost“. K předání diplomu a plakety s motivem otevřené dlaně s klíčem (autor pan Bokroš) došlo na slavnostním zasedání zastupitelstva v sále Orlovny v sobotu 23. srpna 2008 v rámci oslav 750. výročí první písemné zmínky o obci. Ocenění předávali starosta Stanislav Tureček a místostarosta obce ing. Pavel Botek v rámci slavnostního programu. Za rodinu byli přítomni vnuci, Ing. Vladimír Húsek a historik a etnograf Mgr. Milan Húsek, který ocenění přejímal. Ostrožská Nová Ves ohodnotila dlouholetou a záslužnou osvětovou, pedagogickou, organizátorskou a vědeckou činnost oceněného, jak pro obec, region Slovácka a pro bývalé Československo, tak také pro československou vědu, etnografii a dialektologii.
V rámci rozsáhlého díla napsal mimo jiné:
Moravskoslovenská vesnice Nová Ves u Uherského Ostrohu. In: Výroční zpráva zemského reálného gymnázia v Bučovicích na Moravě. Bučovice 1915.
Fonetická a etnografická studie z moravskoslovenské vsi (Nová ves u Uherského Ostrohu). In: Sborník Filozofické fakulty Univerzity Komenského 1. Bratislava 1923.
Kap. Zaměstnání lidu – Život v rodině a v obci – Vzdělání a povaha lidu. In: Moravské Slovensko I–II. Praha 1918–1922. Redaktor Lubor Niederle.
Národopisná hranice mezi Slováky a Karpatorusy. S mapou a obrázky. Bratislava 1925.
Hranice mezi zemí Moravsko-slezskou a Slovenskem. Studie etnografická. Praha 1932.
Milan Húsek
Bibliografický soupis zahrnuje na 242 stranách celkem 1933 položek, doplňuje jej rejstřík místní, osobní a jmenný. Zpracovány byly příspěvky v těchto tiskovinách Společnosti: Národopisného sborníku českoslovanského (1896–1905), Národopisného věstníku českoslovanského (1906–1956), Národopisného věstníku československého (1966–1992) a Národopisného věstníku (1993–2005), který vychází dodnes. Mimo tyto hlavní tituly, určené odborné veřejnosti, vydávala Společnost po určitou dobu kolem poloviny 20. století také spíše zpravodajská periodika – Zprávy ČNS a Věstník ČNS a SNS, které přinesly celou řadu, dnes téměř opomíjených terénních zpráv a sdělení zpracovaných dopisovateli, zprávy o připravovaných a realizovaných výzkumech zejména zátopových oblastí, jichž byla společnost garantem. Proto byl jejich obsah zpracován a přiřazen k bibliografii. Doplňkem celého soupisu, který čítá více jak 1900 záznamů, je seznam Bibliografických příloh Věstníku NSČ a SNS, vydávaných v letech 1959–1967. Samostatnou přílohou, bez číselného označení, je výběr zpráv, věnovaných činnosti Národopisné společnosti, které byly postupně zveřejněny ve všech zpracovávaných titulech. Jednotlivé bibliografie jsou uzavřenými celky ve výše naznačené chronologii, rozdělenými na články a studie, zprávy o literatuře, personalia a zprávy drobné. Záznamy v souborech jsou číslovány návazně, aby nebyly komplikovány údaje v rejstřících. Bibliografické záznamy článků a studií jsou opatřeny anotacemi. U jubilejních statí je uvedeno, zda se jedná o text jubilejní nebo nekrolog osobnosti. Drobné zprávy a zprávy o literatuře anotovány nejsou.
Bibliografii si můžete objednat za cenu 180 Kč + poštovné a balné (členům ČNS je poskytována sleva ve výši 60,- Kč na jednu publikaci) na adrese:
Česká národopisná společnost
Národní třída 3
117 20 PRAHA 1
Nebo prostřednictvím e-mailu: drapala@phil.muni.cz
Do nového roku 2010
bychom rádi popřáli všem členům
České národopisné společnosti
hojnost zdraví, elánu a pohodu
v osobním i profesním životě.
Hlavní výbor České národopisné společnosti
Zpravodaj České národopisné společnosti 2009, č. 2-3
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Zpracovala Jana Nosková Daniel Drápala za přispění dalších členů ČNS
Praha - Brno, prosinec 2009
říspěvky neprošly jazykovou redakcí
ČNS © 2009