Titulní stránka » Zpravodaj » 1/2009
Zpravodaj České národopisné společnosti
Ročník 13 - Brno, duben 2009 - Číslo 1
Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,
prvním letošním číslem Zpravodaje ČNS otevíráme již třináctý ročník vydávání tohoto informačního bulletinu ČNS. Doufejme tedy, že i navzdory této třináctce to bude rok pro Českou národopisnou společnost i Vás šťastný a úspěšný.
Stejně jako v minulých letech přináší Zpravodaj informace o činnosti Společnosti
a připravovaných akcích, z nichž je v těchto týdnech nejaktuálnější příprava ankety "O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok". Součástí Zpravodaje je tedy hlasovací lístek, který můžete po vyplnění poslat poštou, případně jej zaslat prostřednictvím e-mailu tajemnici ČNS Mgr. Janě Noskové, Ph.D., která je pověřena administrací ankety.
Činnost exekutivy od prosince 2008 do března 2009
-
V souladu s naplňováním některých úkolů, jimiž je vedení Společnosti pověřeno, se v prosinci 2008 sešel předseda ČNS Daniel Drápala s předsedkyní Národopisné spoločnosti Slovenska PhDr. Hanou Hlôškovou, CSc., aby projednali perspektivy další spolupráce obou společností. Jedním z prvních kroků bude například informování o dění sesterské organizace prostřednictvím webových stránek.
-
Hlavní výbor se sešel na svém prvním letošním jednání v pondělí 16. března 2009 v Brně. Mimo jiné schválil Výroční zprávu ČNS za rok 2008, kterou zpracoval a předložil předseda. Celé znění Výroční zprávy si můžete přečíst na webových stránkách ČNS (www.narodopisnaspolecnost.cz). Výbor projednal také výsledky hospodaření Společnosti za předchozí kalendářní rok a zdárné uzavření
a vyhodnocení grantových projektů, které ČNS v roce 2008 řešila.
-
I v letošním roce byla Společnost úspěšná při získávání grantových projektů na svou činnost. Odbor regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury České republiky přidělil ČNS finanční prostředky na vydání Národopisného věstníku s příspěvky z konference Na pomezí oborů, která se uskutečnila v minulém roce v Jindřichově Hradci. Druhý úspěšný projekt je zaměřen na zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů na webových stránkách ČNS. Společnost se tak snaží navázat na aktivity z 60. let 20. století, kdy byly postupně zpracovány
a vydány bibliografické soupisy některých národopisných časopisů. S odstupem více než čtyřiceti let jsou bohužel tyto tiskoviny již jen stěží dostupné, proto ČNS
i díky grantové podpoře zpřístupní tyto databáze v průběhu roku 2009 na svých webových stránkách.
Již tradičně podpořila naši Společnost také Rada vědeckých společností - tentokrát příspěvkem na vydání druhého letošního čísla Národopisného věstníku.
Úspěch při získávání grantových prostředků jistě výrazně napomůže rozvíjet činnost naší Společnosti, povinnost spolupodílet se na projektech minimálním podílem ve výši třiceti procent však na nás klade nemalou zodpovědnost dostát po finanční stránce všem závazkům. Rádi bychom proto apelovali na všechny členy ČNS, aby neodkládali platbu členských příspěvků za letošní rok a napomohli tak exekutivě ve zvládnutí náročných úkolů.
Členská základna
-
17. 3. 2009 zemřel dlouholetý člen ČNS a pravidelný přispěvatel do Národopisného věstníku PhDr. Ludvík Skružný. V jeho odborné práci se příhodně propojovala etnografie s archeologií, často se tak snažil zužitkovat i výsledky archeologických výzkumů. Věnoval se zvláště lidové keramice, ale například i ikonografii světců. Jeho profesní dráha je spjata nejprve s Východočeským muzeem v Pardubicích, posléze Ústavem pro etnografii a folkloristiku ČSAV, v posledních letech byly jeho odborné aktivity spjaty s Městským muzeem v Čelákovicích. Národopisný věstník 2007 přinesl před dvěmi lety životopisný medailon L. Skružného u příležitosti jeho sedmdesátých narozenin (autorka PhDr. Alena Kalinová).
-
Na březnovém jednání Hlavního výboru ČNS byla za individuální členku Společnosti přijata Mgr. Zuzana Nováková, etnografka soběslavského muzea.
-
Žádost o kolektivní členství zaslaly ČNS hned dvě muzejní instituce: Národopisné oddělení Historického muzea Národního muzea v Praze a Muzeum Beskyd ve Frýdku-Místku; obě byly na březnovém jednání HV ČNS přijaty.
-
O ukončení individuálního členství naopak požádala PhDr. I. Lázničková
a kolektivního členství se vzdalo Kulturní a komunitní centrum Přeštice.
-
V souladu se stanovami musela exekutiva na počátku roku 2009 jednorázově ukončit členství celkem devíti členů, kteří ani přes opakované urgence v minulých letech nereagovali na výzvy o uhrazení členských poplatků za několik let. K 1. dubnu 2009 tedy sdružuje Česká národopisná společnost celkem 208 individuálních řádných, 3 individuální mimořádné, 15 kolektivních a 15 čestných členů.
-
V roce 2009 se významného životního jubilea dožívají tito členové ČNS
85 let:
Jan REŽNÝ
PhDr. Jitka STAŇKOVÁ, CSc.
Mgr. Eva URBACHOVÁ
80 let:
Mgr. Eva LOSOSOVÁ
PhDr. Soňa ŠVECOVÁ, CSc.
75 let:
PhDr. Jiří PAVELČÍK, CSc.
70 let:
PhDr. Jiřina LANGHAMMEROVÁ
PhDr. Alena VOŘÍŠKOVÁ
65 let:
Ing. Vítězslav KOUKAL, CSc.
PhDr. Naďa VALÁŠKOVÁ, CSc.
60 let
PhDr. Jiří JAROŠ
PhDr. Lenka NOVÁKOVÁ
PhDr. Jan PARGAČ, CSc.
PhDr. Pavel POPELKA,CSc.
PhDr. Alena PRUDKÁ
PhDr. Miloslava TURKOVÁ
Dopisovatelská síť ČNS
Jednou z priorit současné exekutivy ČNS je revitalizace dopisovatelské sítě, která představuje významnou položku v historii naší Společnosti. Proto byl již v minulém roce pověřen jeden z členů Hlavního výboru Mgr. Václav Michalička přípravou koncepce další spolupráce s dopisovateli. Během letošního roku by tak měli být osloveni jak dosavadní dopisovatelé, tak i případní další potencionální spolupracovníci v terénu.
Vzhledem k tomu, že mnozí členové ČNS mají ze svých terénních výzkumů dobré zkušenosti s řadou místních spolupracovníků z řad kronikářů, vlastivědných pracovníků a nadšenců, z nichž mnozí vykazují předpoklady stát se dopisovatelem ČNS, rádi bychom Vás požádali o poskytnutí kontaktů na tyto osoby. V budoucnu by se i ony mohly stát přínosnými spolupracovníky Společnosti.
Kontakt na pověřence pro styk s dopisovateli:
Mgr. Václav Michalička
Muzeum Novojičínska - Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda
Lidická 50, 742 58 PŘÍBOR
e-mail: michalicka.v@seznam.cz
Jak jste si jistě již v prvním čísle Národopisného věstníku 2008 všimli, byla část věstníku vyčleněna k publikování materiálově hodnotných příspěvků našich dopisovatelů uložených doposud ve spolkovém archivu. Díky spolupráci s prom. hist. Helenou Šenfeldovou, která se ujala nelehkého poslání správy archivu ČNS, bychom rádi v rámci věstníku postupně zpřístupňovali i další texty dopisovatelů ČNS.
Členské příspěvky
Valné shromáždění ČNS v září 2008 v Jindřichově Hradci schválilo nové členění i členských příspěvků v této výši:
Řádný člen: 300,- Kč / rok;
studenti a senioři do 70 let: 150,- Kč / rok;
senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS);
kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.
Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800.
Příspěvek můžete po předchozí domluvě uhradit také u pokladní ČNS M. Holubové v Praze (Etnologický ústav Akademie věd ČR, Na Florenci 3, 110 00 PRAHA 1, holubova@eu.cas.cz), případně u předsedy D. Drápaly v Brně (Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity, A. Nováka 1, 602 00 BRNO, drapala@phil.muni.cz).
Publikační aktivity
-
V průběhu druhého čtvrtletí bude členům ČNS distribuováno druhé číslo Národopisného věstníku 2008.
- I pro rok 2009 je plánováno dělení Národopisného věstníku na dvě samostatná čísla. Zatímco první přinese příspěvky z jindřichohradecké konference Na pomezí oborů, studie druhého čísla budou zaměřeny na téma Muž a tradice. Chtěli bychom tak vytvořit protějšek k souboru studií, které byly otištěny ve věstnících 2007 a 1/2008.
Internetové stránky České národopisné společnosti
www.narodopisnaspolecnost.cz
- Webová prezentace ČNS je průběžně aktualizována, pravidelně je rozšiřována především složka Aktuální literatura. Jejím prostřednictvím bychom chtěli informovat o publikacích s národopisnou tématikou, které vydávají nejen velká renomovaná nakladatelství, ale i drobní vydavatelé v regionech, jejichž produkce bývá mnohdy neprávem opomíjena.
- Letošní novinkou bude zpřístupnění elektronické verze některých starších bibliografií národopisných časopisů, které ČNS v minulosti vydala.
- Obsahová náplň stránek a aktuálnost jimi přinášených informací je do značné míry odvislá i od dostupných informací, s nimiž můžeme při průběžném doplňování stránek pracovat. Proto bychom Vás rádi požádali
o pomoc. Pokud vydáte jakoukoli publikaci, připravujete výstavu či konferenci, zašlete elektronickou podobu pozvánky a dalších materiálů také na tyto adresy: jana.noskova@iach.cz nebo drapala@phil.muni.cz. I webové stránky ČNS mohou napomoci účinné propagaci Vaší práce.
Konference
- V roce 2009 uplyne 50 let od úmrtí prof. Antonína Václavíka, jednoho z čelných představitelů československé etnografie 20. století. Oněch pět dekád byly dobou, kdy došlo k podstatným změnám nejen ve vývoji společnosti a kultury, ale také v sociálních a historických vědách. Etnografie, vědecká disciplina, která se orientovala na studium domácí kultury, pozměnila jak své označení, tak také metodickou bázi a diskurz. Proto připravovaná konference nechce být zaměřena jen historiograficky k dílu a odkazu prof. A. Václavíka, ale chce si klást otázky po smyslu a perspektivách oboru v dnešním globalizovaném světě.
Navrhované tematické okruhy:
- Dílo A. Václavíka v kontextu doby
- Etnologie jako studijní obor na vysokých školách
- Slovanská etnologie a její směřování
Organizace konference se ujal Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Českou národopisnou společností a slovenskými kolegy (termín: 14. až 16. října 2009). Podrobnější informace viz přiložená přihláška, více informací poskytne také odborný garant konference PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. (valka@phil.muni.cz).
- Ve dnech 11.-12. června 2009 se v Jevíčku uskuteční X. konference o Hané, věnované regionu Malá Haná, která chce navázat na devět předchozích setkání předních odborníků a zájemců o Hanou z 90. let 20. století. Příspěvky z konference budou otištěny ve sborníku. Konference počítá i s doprovodným programem ve spolupráci s vlastivědnými pracovníky a kulturními institucemi z Jevíčka a Malé Hané. Další podrobnosti Vám poskytne: PhDr. Jaroslava Čajová, e-mail: cajova.janua@seznam.cz
- Již tradičně připravuje v tomto roce mezinárodní vědeckou konferenci také Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech a na Balkáně - subkomise pro lidové obyčeje ve spolupráci se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti. Tentokrát je jejím tématem Tělo jako kulturní fenomén (s podtitulem "Já nejsem dřevo, jsem duch a tělo"). Konference se uskuteční ve dnech 16. a 17. září 2009 v Muzeu Hodonínska v Hodoníně. Více informací poskytne PhDr. Ludmila Tarcalová, e-mail: ludmila.tarcalova@SlovackeMuzeum.cz
- Ústav etnológie SAV ve spolupráci s Bratislavskou medzinárodnou školou liberálních štúdUií připomenout životní jubileum významné slovenské etnoložky S. Švecovej konferencí Sociokultúrna změna a etnografický výskum. Odborné setkání se odehraje 15. května 2009> v Bratislavě (Bratislavská medzinárodná škola liberálních štúdií, Grösslingova ulice 53).
- Slovenské národné muzeum - Muzeum ukrajinském kultúry ve Svidníku společně s dalšími institucemi připravuje na 19. a 20. června 2009 mezinárodní vědeckou konferenci Východokresťanské sakrálne pamiatky v slovensko-poľsko-ukrajinskom pohraničí. Více informací na e-mailové adrese: muzeum@muk.sk, telefon 054/7882100.
- Již 13. ročník semináře Etnolog a muzeum se odehraje ve dnech 14. a 15. října 2009 v Komárně. Podunajské muzeum v Komárně spolu s Etnologickou sekcí Zväzu múzeí na Slovensku pro tentokrát připravili téma: Ľudový textil a spôsoby jeho zdobenia. Závaznou přihlášku je možné zaslat na adresu muzea: Podunajské muzeum v Komárne, PhDr. Anna Sipos, Palatínova 13, 945 05 Komárno, e-mail: siposanna1975@gmail.com nebo muzeumkomarno@gmail.com
- 19. až 20. června 2009 proběhne v Cieszynie interdisciplinárně koncipovaná konference Historie kuchenne. Rola i znaczenie pożywienia w kulturze. Více na e-mailové adrese: drozd@o2.pl
Výstavy
- Národopisné oddělení Národního muzea v Praze připravilo v Letohrádku Kinských ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici výstavu Homo faber. Současná tradiční rukodělná výroba v České republice prezentující řemeslníky oceněné prestižním titulem Nositel tradice lidových řemesel. Výstava potrvá od 3. dubna do 26. července 2009.
- Ve dnech 5. března až 2. listopadu 2009 zpřístupnilo Valašské muzeum v přírodě ve vstupním objektu Sušáku novou výstavu přibližující vybrané oblasti rukodělné výroby Chvála řemesla.
- Etnografický ústav Moravského zemského muzea nabízí návštěvníkům ve svých výstavních sálech během jara 2009 výstavy: Zapomenutý půvab. Historické památníky ze sbírky Henri Nobela (výstava potrvá do 30. května 2009); Joe Hloucha - Japonsko má láska (24. března až 5. září 2009), Víte-li, jak sedláček obilíčko seje (zpřístupněno od 31. března 2009).
- Více informací o aktuálních výstavách se dozvíte také na webových stránkách ČNS www.narodopisnaspolecnost.cz
- Informace o aktuálních výstavách můžete také průběžně zasílat na
e-mailové adresy: jana.noskova@iach.cz nebo drapala@phil.muni.cz.
Anketa
- Hlavní výbor České národopisné společnosti i v letošním roce vyhlašuje anketu O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2008 v kategoriích:
1) publikace
2) výstava, expozice
3) seminář, konference, akce.
Upozorňujeme, že hodnoceny budou aktivity realizované pouze v roce 2008.
Ankety se mohou zúčastnit všichni řádní členové Společnosti včetně kolektivních. Hlasovací lístky s uvedením jména (instituce u kolektivních členů) zašlete na adresu Společnosti (ČNS, Národní tř. 3, 117 00 Praha) do 2. června 2009. Je také možné předat hlasovací lístek některému z členů Hlavního výboru, případně využít elektronickou formu hlasování a lístek odeslat na e-mail: jana.noskova@iach.cz.
Přílohy
Hlasovací lístek Ankety o nejvýznamnější počin v oboru za rok 2008
Přihláška na konferenci Antonín Václavík (1891-1959) a evropská etnologie. Kontexty doby a díla
Zpravodaj České národopisné společnosti, ročník 13, 2009, č. 1
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Zpracoval Daniel Drápala za spolupráce Jany Noskové a Miroslava Války
Brno, duben 2009