Titulní stránka » Zpravodaj » 2/2012
Zpravodaj České národopisné společnosti
Ročník 16 - Praha–Brno, říjen 2012 - Číslo 2
Stáhnout zpravodaj ve formátu .doc
Činnost exekutivy
- Hlavní výbor ČNS se sešel na svých jednání 26. dubna a 20. září v Praze. Exekutiva se v uvedeném období věnovala kromě běžných provozních záležitostí především realizací grantových projektů podpořených Ministerstvem kultury ČR (Tradiční lidová kultura v pracích dopisovatelů České národopisné společnosti, v jehož rámci se mj. uskutečnilo školení s regionálními dopisovateli) a Radou vědeckých společností (a. vydání Národopisného věstníku 2012; b. Zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů). Hlavní výbor také schválil Výroční zprávu ČNS za rok 2011, jeho členové se také kladně vyjádřili k nabídce spolupráce pro rok 2013, kterou ČNS adresoval sekretariát UNESCO.
- Pro rok 2013 byly podány tyto grantové žádosti: Odbor regionální a národnostní kultury MKČR (1. Etický kodex české etnologie; 2. Tradiční rukodělná výroba
v pracích dopisovatelů České národopisné společnosti); Rada vědeckých společností (Národopisný věstník 2013; Zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů (II. fáze).
Výsledky Ankety České národopisné společnosti o nejvýznamnější počin v oboru za rok 2011
Členové ČNS rozhodli v letošním hlasování následovně:
Publikace: pro rovnost hlasů souběžně u čtyř knižních publikací (V. Smrčka: Dějiny psané národopisem; P. Janeček (ed.): Folklor atomového věku; Z. Uherek: Češi v Bosně a Hercegovině. Antropologické pohledy na společenský život české menšiny v zahraničí; P. Popelka: Od věnečka k obálence, aneb co kdysi znamenala svatba na Uherskobrodsku a moravských Kopanicích) nebyla v této kategorii cena udělena
Expozice, výstava: Erwin Raupp – Moravská Hellas 1904. Brno, Etnografický ústav Moravského zemského muzea
Konference: Etnologie současnosti“. Společnost a kultura a jejich proměny po roce 1989 v etnologických výzkumech. Společná konference ČNS a Slezského zemského muzea v Opavě
Čestná cena pěti rudých růží udělena rozhodnutím Hlavního výboru České národopisné společnosti tvůrcům nominace jízdy králů na jihovýchodní Moravě na reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO
Ceny byly v červnu 2012 předány předsedou společnosti D. Drápalou a členkou HV ČNS E. Románkovou na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici.
Členská základna v roce 2012
- Hlavní výbor ČNS souhlasil s přijetím nových členů: Ivy Košatkové (Městské muzeum ve Volyni, doktorandka FF UK Praha), Aleše Smrčky (student etnologie z FF UK Praha), Markéty Müllerové (Muzeum Kroměřížska v Kroměříži), Daniela Dědovského (FF UK Praha).
- HV rozhodl v souladu se stanovami ČNS o ukončení členství kvůli dlouhodobému neplacení členských příspěvků 4 členům: Zdeňce Pitrunové, Heleně Novákové, Pavlu Benešovi, Michalu Ročkovi.
- HV akceptoval žádosti Marie Štěpánkové a Jiřího Pajera o ukončení členství v ČNS.
Členské příspěvky
- Vzhledem k tomu, že řada členů nemá doposud uhrazeny členské příspěvky za rok 2012, žádáme Vás o jejich brzké zaplacení.
Řádný člen: 300,- Kč / rok
senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možností dobrovolného příspěvku na činnost ČNS)
Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800, nebo po předchozí domluvě také
u pokladní ČNS H. Beránkové (hberankova@mzm.cz), případně u předsedy D. Drápaly v Brně (drapala@phil.muni.cz).
Semináře a konference
- Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení připravila ve dnech 16. a 17. května 2012 spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici seminář na téma tradiční hliněné architektury.
- Komise pro lidové obyčeje zorganizovala 9. a 10. května 2012 ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně pracovní seminář na téma Zoomorfní tematika v lidové kultuře. V příštím roce naváže na toto pracovní setkání mezinárodní vědecká konference.
Dopisovatelská síť
- V roce 2012 se podařilo úspěšně rozvinout spolupráci s dopisovateli, kteří obdrželi první dva tematické dotazníky. Počátkem října 2012 zároveň proběhlo v Praze a v Brně za spolupráce s Etnografickým oddělením Národního muzea v Praze, Ústavem evropské etnologie FF MU v Brně a Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici školení pro dopisovatele ČNS. Na přípravě programu se spolupodíleli kromě pověřence pro styk s dopisovateli a předsedy také H. Šenfeldová, E. Románková a V. Smrčka. Dopisovatelé byli seznámeni s historií i současnou činností ČNS, podobou archivu dopisovatelů, národních i mezinárodních projektech UNESCO. Obdrželi také tištěnou produkci
ČNS a další metodické materiály. Velmi cenná byla i neformální debata se zúčastněnými dopisovateli, z níž vyplynula řada podnětů pro další směřování spolupráce s touto skupinou regionálních spolupracovníků.
- Pro rok 2013 byla již stanovena témata dotazníků, zároveň se plánuje vydání výběru některých dopisovatelských příspěvků na téma tradiční rukodělné výroby tiskem.
- Máte-li téma, které byste rádi prostřednictvím dopisovatelské sítě v dalších letech zpracovali, můžete se přihlásit pověřenci pro dopisovatelskou síť Mgr. V. Michaličkovi: michalicka.v@seznam.cz
Česká národopisná společnost je partnerem projektu Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí (CZ.1.07/2.4.00/17.0038) podpořeného z prostředků ESF OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
V rámci tohoto projektu ČNS zaštiťuje tyto klíčové aktivity:
KA 07: Využití archivu České národopisné společnosti pro diplomové práce studentů etnologie
KA 08: Digitalizace v praxi pod patronací České národopisné společnosti
KA 12: Terénní výzkum I. Etnokulturní tradice hostýnského Záhoří
- ČNS již druhým rokem realizuje projekt umožňující využití archivu i jeho odborného potenciálu pro studenty etnologie. V rámci projektu se daří postupně digitalizovat příspěvky dopisovatelů i jednotlivé kartony s dotazníky. Exekutiva by do budoucna ráda využila této šance a zpřístupnila archivní materiál formou digitální badatelny.
- V průběhu roku 2012 byla schválena druhá monitorovací zpráva a ČNS poskytnuty prostředky na další fázi realizace projektu.
Nová publikace
- Na sklonku roku 2011 se za podpory Ministerstva kultury ČR podařilo vydat knihu Dějiny psané národopisem zpracovanou PhDr. Vítem Smrčkou. Autor přibližuje prostřednictvím dějin naší Společnosti vývojové peripetie českého národopisu od 90. let 19. století až na počátek 21. století. Kniha vznikla na základě důkladného archivního studia a v mnoha ohledech může sloužit jako materiál k poznání dějin české etnologie. Mimo jiné osvětluje okolnosti formování vědeckého národopisu na přelomu 19. a 20. století, dědictví Národopisné výstavy českoslovanské, vznik a rozvoj Národopisného muzea v Praze, projekt národopisné encyklopedie a regionálních monografií či dokumentační a výzkumné aktivity po II. světové válce. Publikaci, která má 300 stran, si mohou členové Společnosti objednat se slevou za 160 Kč (+ poštovné a balné) na adrese: Česká národopisná společnost, Národní třída 3, Praha 1, 117 20 nebo prostřednictvím e-mailu: drapala@phil.muni.cz.
Aktuality webu ČNS
- V rámci webových stránek ČNS byla vytvořena nová složka Dotazníky, která svými oddíly Materiální kultura a Nemateriální kultura zpřístupňuje texty většiny dotazníků, které byly v minulosti pro jednotlivé dotazníkové akce ČNS zpracovány. Tímto krokem bychom byli rádi nápomocni všem laickým i odborným badatelům, kteří mohou dotazníky v mnoha ohledech i dnes využít jako cennou pomůcku pro dokumentaci tradiční kultury. Digitalizaci umožnila finanční podpora ORNK MKČR v rámci projektu Tradiční lidová kultura v pracích dopisovatelů České národopisné společnosti. Z téhož projektu se podařilo digitalizovat další čísla spolkového věstníku z 50. a 60. let 20. století, která by měla být do konce roku zpřístupněna na webu ČNS.
- Jako jedinečnou pomůcku doporučujeme také elektronickou databázi národopisných příspěvků v časopiseckých titulech, jejíž obsah se blíží již k sedmi tisícům položek.
Etický kodex české etnologie
- V souladu s usnesením Valného shromáždění v Opavě, které zadalo exekutivě zpracování etického kodexu české etnologie, rozvíjejí práci na tomto materiálu členové HV Jana Nosková a Petr Janeček. Na první fázi spočívající v analýze obsahu již existujících kodexů a směrnic příbuzných oborů (antropologie, etnologie, sociologie, folkloristika) v ČR (CASA, AV ČR) a v zahraničí (USA, Německo, Velká Británie) (zvl. oblast vlastního výzkumu a získávání dat, publikování výstupů a vědecké práce, výuky, expertní/posuzovatelské činnosti, vztah k informátorům, spolupracovníkům, zadavatelům a institucím, archivování výsledků) naváže v roce 2013 příprava workshopu a zpracování podkladů pro vnitrospolkovou diskuzi na toto téma.
Zpravodaj České národopisné společnosti, ročník 16, 2012, č. 2
Zpracoval Daniel Drápala
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3 / Brno, říjen 2012