Ročník 11 - Brno, březen 2007 - Číslo 1
Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,
zasíláme letošní první číslo Zpravodaje ČNS s informacemi o činnosti Společnosti a připravovaných akcích. V uplynulém roce se podařilo kromě jiného realizovat internetovou stránku společnosti, kterou najdete na adrese: www.narodopisnaspolecnost.cz. Protože nejbližším úkolem hlavního výboru bude zorganizovat anketu „O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok“, přikládáme členům společnosti hlasovací lístek. Těm členům, kteří mají emailovou adresu, zasíláme Zpravodaj včetně anketního lístku elektronickou cestou. Ve zpravodaji dále najdete zprávy o akcích, jež proběhly na konci uplynulého roku.Hlavní výbor se sešel v druhé polovině uplynulého roku dvakrát, pokaždé ve Valašském muzeu v Rožnově p. R. Na jednání v září 2006 byla prodiskutována užší spolupráce mezi zvykoslovnou komisí Národopisné společnosti a obyčejovou subkomisí Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech (MKKK) za přítomnosti její vedoucí dr. L. Tarcalové (Slovácké muzeum Uh. Hradiště). Na prosincovém zasedání Hlavní výbor projednal plán práce na rok 2007 (viz níže) a souhlasil s přijetím nových členů, kterými se stali ing. Vilém Švec (Olomouc) a Ústav evropské etnologie FF MU Brno (kolektivní členství). Navrhl členy redakční rady Národopisného věstníku a novou grafickou úpravu. Pokladní hlavního výboru dr. Kopalová-Landová seznámila se stavem spolkových financí včetně grantových prostředků.
Jednání Hlavního výboru: únor, květen, září, prosinec 2007.
Organizace ankety „O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2006“.
Spoluúčast na semináři Současná výstavba a tradiční lidová architektura 19. a 20. dubna 2007 v Sedlčanech a na Vysokém Chlumci u Sedlčan.
Spoluúčast na konferenci Dary a obdarovávání. Uherské Hradiště 5. a 6. června 2007.
Spoluúčast na semináři Staré památnosti se zapisují konaném ve Valašském muzeu v přírodě Rožnov pod Radhoštěm 3. a 4. října 2007.
Vydání Národopisného věstníku 2007 s ústředním tématem „žena a tradice“. Vyhodnocení grantu ČNS (řešitelka Mgr. J. Veselská).
Vydání Zpravodaje komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení za rok 2006.
Vydání sborníku s příspěvky ze semináře pořádaného v Zubrnicích Komisí pro lidové stavitelství, sídla a bydlení.
Zpracování bibliografie Národopisného věstníku 1906-2006 (Mgr. J. Veselská).
Průběžná aktualizace internetové stránky ČNS.
Hlavní výbor České národopisné společnosti vyhlašuje anketu O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2006 v kategoriích: 1) publikace, 2) výstava, expozice, 3) seminář, konference, akce. Ankety se mohou zúčastnit všichni řádní členové Společnosti včetně kolektivních. Hlasovací lístky s uvedením jména (instituce u kolektivních členů) zašlete na adresu Společnosti (ČNS, Národní tř. 3, 117 00 Praha) do 15. května 2007. Je možno hlasovací lístek předat členu Hlavního výboru nebo využít elektronickou formu hlasování (valka@phil.muni.cz).
Po Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici, který si 50. výročí svého založení připomněl na jaře loňského roku, oslavil 60 let svého trvání Ústav evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Jeho vznik je spojen s osobností prof. A. Václavíka, který brněnské vysokoškolské pracoviště začal budovat jako seminář pro etnografii a etnologii v r. 1945. Oficiální setkání představitelů fakulty, pedagogů, absolventů a dalších hostů se uskutečnilo 18. října 2006 v aule Filozofické fakulty a bylo zároveň vzpomínkou na prof. PhDr. Richarda Jeřábka, DrSc., dlouholetého vedoucího ústavu, který krátce před oslavou náhle zemřel. Společenská část setkání proběhla v nových prostorách ústavu na Jaselské ulici, kde koncertovali studenti, vzpomínalo se vesele i vážně a byl prezentován vydaný jubilejní Almanach. Vedle informací z historie pracoviště a vzpomínek absolventů obsahuje soupis diplomových a dalších prací, které byly na brněnském etnologickém (etnografickém) pracovišti za dobu jeho existence obhájeny. Jsou zároveň svědectvím o vývoji oboru v uplynulém, více jak půlstoletém období.
V ý s t a v y
Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě realizovalo výstavu u příležitosti 100. výročí narození RNDr. Jana Pavelčíka, CSc. (1906–1990). Nahlédnout do antropologického, archeologického a etnografického díla jubilanta umožnily životopisné dokumenty a fotografie. Výstava trvala od 15. září 2006 do 28. ledna 2007.
Valašské muzeum v přírodě spolu s Městem Rožnov pod Radhoštěm se podílely na realizaci výstavy Dřevo vypráví. Plastiky lidových tvůrců mohli návštěvníci obdivovat ve dnech 20. září 2006 až 10. ledna 2007 ve výstavním sále rekonstruovaného Sušáku. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií navázal na předchozí akce obdobného charakteru, které umožňují průběžně sledovat vývoj tohoto oboru neprofesionální umělecké tvorby.
Dílo řezbáře Františka Gajdy ze Strážnice prezentovalo Slovácké muzeum v Uh. Hradišti na souborné výstavě ve dnech 5. října 2006 až 4. února 2007. Na vernisáži řezbářskou tvorbu známého strážnického mistra zhodnotila autorka výstavy dr. Romana Habartová.
Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy nabídlo návštěvníkům poučení o historii vánočních ozdob na výstavě Jednou v roce na Vánoce II., kterou připravilo od 14. listopadu 2006 do 18. února 2007. Vedle exponátů z muzejních i soukromých sbírek na výstavu darovali nebo zapůjčili své produkty i současní výrobci čeští a němečtí.
Polské Vánoce byly přiblíženy na výstavě, kterou otevřelo v Letohrádku Kinských Národopisné odd. Národního muzea ve spolupráci s Polským institutem v Praze a Etnografickým muzeem v Krakově slavnostní vernisáží v neděli 17. prosince 2006. Součástí kulturního programu byla valašská pastýřská obchůzka v choreografii doc. E. Kröschlové. Výstava trvala do 21. ledna 2007.
Nedlouho před vánočními svátky 12. prosince 2007 zahájil Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně výstavu Svět pod sklem – podoby vosku. Fenomén ceroplastik, drobných voskových děl se autorce výstavy dr. H. Dvořákové podařilo včlenit do širších kulturních a výrobních souvislostí.
V Etnografickém muzeu na zámku v Kittsee (Rakousko) proběhne ve dnech 25. února až 29. dubna 2007 výstava Ostereier aus Mähren (Kraslice z Moravy), připravená ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Na vernisáži vystoupili dr. Margot Schindler, ředitelka Rakouského národopisného muzea, dr. Eva Večerková, kurátorka sbírky kraslic Etnografického ústavu MZM Brno a ing. Marcel Sauer, ředitel Českého centra ve Vídni.
S e m i n á ř e , k o n f e r e n c e
Kulturní zařízení Přeštice zorganizovalo u příležitosti 10. výročí obnovení vlastivědného sborníku jižního Plzeňska „Pod Zelenou Horou“ konferenci Regionální vlastivědná periodika. Konference se konala ve dnech 13.–14. března 2007 v Přešticích s tematickým zaměřením: 1) historie a současnost regionálních vlastivědných periodik; 2) podíl vlastivědných periodik na poznání regionální historie; 3) možnosti odborné pomoci amatérským zájemcům o historii, výměna námětů a zkušeností.
Ve dnech 21.–22. března 2007 se uskuteční ve Zlíně třetí ročník nové řady konferencí na téma Muzeum a škola. Pořádá Muzeum jihovýchodní Moravy, bližší informace dr. B. Petráková nebo info@muzeum-zlin.cz
Vize kultury – vize českého prostoru je název antropologické konference, kterou připravuje Katedra obecné antropologie Fakulty humanitních studií UK v Praze pod záštitou děkana fakulty prof. PhDr. J. Sokola, PhD. na dny 30.–31. března 2007. Témata: Struktura a hranice českého kulturního prostoru – Tvůrci a nositelé kultury českého prostoru – Pilíře české kultury. Podrobnější informace na adrese www.fhs.cuni.cz/antropologie/konference2007/
Národní ústav lidové kultury ve Strážnici pořádá ve dnech 18. až 19. dubna 2007 v prostorách strážnického zámku 23. strážnické sympozium na téma Dětský folklor dnes – proměny funkcí. Pozornost se zaměřuje zvláště k dětským folklorním kolektivům a ke škole. Kontakt: info@nulk.cz
Městské muzeum Sedlčany, Hornické muzeum Příbram a Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti jsou pořadatelé semináře Současná výstavba a tradiční lidová architektura, plánovaného na 19.–20. dubna 2007 v Městském muzeu v Sedlčanech a v Muzeu vesnických staveb středního Povltaví na Vysokém Chlumci u Sedl-čan. Za organizátory zve dr. L. Procházka a Hornické muzeum Příbram (tel. 318 626 307).
Sekce pro lidové obyčeje Mezinárodní komise pro studium lidové kultury v Karpatech, Česká národopisná společnost a Slovácké muzeum v Uh. Hradišti uskuteční ve dnech 5.–6. června 2007 mezinárodní konferenci Dary a obdarovávání, a to v kongresovém sále Slováckého muzea. Bližší informace na adrese ludmila.tarcalova@slovackemuzeum.cz
Východočeské muzeum v Pardubicích a Katedra historických věd Univerzity Pardubice pořádají ve dnech 13. – 14. září 2007 konferenci „Oznamuje se láskám našim… aneb svatby a svatební zvyky v českých zemích“. Konference se zaměřuje na vše, co svatbu předchází, provází a následuje. Přihlášky do 31. 5. 2007 na adrese: konference.vcm@seznam.cz
Památeční, rodinné a kronikářské zápisy jako pramen pro poznání každodenního života našich předků budou tématem konference Staré památnosti se zapisují…, kterou organizuje Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. Radh. ve spolupráci s Českou národopisnou společností na 3. – 4. října 2007. „Připravovaná konference vychází z potřeby nově zhodnotit dosavadní bádání o nejrůznějších typech památečních zápisků soukromé i veřejné povahy“, píše se v pozvánce spolu s informací, že se konference koná jako připomínka dvou výročí sběratele lidové slovesnosti Josefa L. O. Kra-moliše. Další informace na adrese drapala@vmp.cz
Vzhledem k usnadnění a zkvalitnění editorské práce při vydávání Národopisného věstníku zpracoval výkonný redaktor Mgr. D. Drápala následující pokyny pro autory:
Písmo: ARIAL nebo TIMES NEW ROMAN; bez stínování,
bez psaní všech velkých písmen nebo kapitálek,
název příspěvku: velikost 12 / tučně
jméno autora: velikost 12 / tučně+kurzíva
názvy kapitol: velikost 12 / podtrženě
vlastní text: velikost 12
Odstavec: zarovnání vlevo; řádkování 1,5; začátek odstavce neformátovat žádným odsazením (klávesou TAB, několika úhozy mezerníkem); klávesu ENTER používejte pouze k oddělení odstavců.
Poznámky umístit pod čarou (Vložit → Odkaz → Poznámky pod čarou; číslovat 1,2,3 atd.).
Seznam pramenů a literatury (nadpis těchto soupisů bude sjednocen s nadpisy ostatních kapitol v textu): za vlastním textem.
Bibliografické záznamy v následující jednotné podobě:
JANOTKA, M. – LINHART, K.: Zapomenutá řemesla. Praha
1984. nebo
PAVLIŠTÍK, K.: O domácké výrobě na Valašsku. Národopisné aktuality 23,
1995, č. 4, s. 15–24.
Citace archivních pramenů podle následujícího vzoru:
Moravský zemský archiv v Brně, fond G113 – Zemská rada živnostenská,
inventární číslo 58, signatura Xa, čís. kart. 580, fol. 5 – 8.
Resumé: příspěvky z kapitoly „Studie“ budou opatřeny ze strany vydavatele anglickým resumé. Dle velikosti příspěvku asi ½ až ¾ strany.
Fotografie: nevkládat do textu, přiložit jako samostatnou přílohu/přílohy, opatřit seznamem fotografií s popisky.
Název souborů: každý soubor bude mít název složený z příjmení autora a názvu příspěvku: Pavlištík_O domácké výrobě.doc
Bude-li k příspěvku připojena obrazová příloha, bude vše (textová i obrazová část) vložena do složky téhož názvu: Pavlištík_O domácké výrobě – a ve složce bude textový dokument Pavlištík_O domácké výrobě_Text a jednotlivé očíslované obrázky: Pavlištík_O domácké výrobě_Obr 1; Pavlištík_O domácké výrobě_Obr 2 atd.
V roce 2007 uplyne 100 let od založení spolku „Lužisko-serbske towarstwo Adolf Černý v Prazy“. Na tradice spolku navazuje současná Společnost přátel Lužice, která se snaží dále rozvíjet česko-lužickou vzájemnost a přátelské kontakty mezi oběma národy. Stoleté jubileum spolku je příležitostí uskutečnit různé kulturní akce nebo vydat propagační a informační materiály jak o Lužických Srbech, tak i o společnosti samé. Společnost přátel Lužice vedle přednáškové a organizační práce vydává pro své členy měsíčník Česko-lužický věstník, kde aktuálně informuje o kulturním dění na Lužici a o problémech, které příslušníci nejmenšího slovanského národa musí řešit. Tristní je situace zejména v oblasti lužickosrbského školství. Další informace na internetových stránkách Společnosti přátel Lužice (www.luzice.cz).
O lužickosrbských aktivitách na Moravě v Podhoráckém muzeu v Předklášteří jsme Vás informovali v minulém Zpravodaji. Další významná akce probíhá v pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně. Dne 20. února 2007 zde byla otevřena rozsáhlá výstava Lužičtí Srbové. Historie, kultura, tradice, uspořádaná ve spolupráci s Lužickosrbským muzeem v Budyšíně. Na bohatém materiálu se návštěvníci mohou seznámit s historií Lužice od doby slovanského osídlení, s politickými vazbami na český středověký stát i s novodobými dějinami, kde je detailně rozvedena doba lužickosrbského obrození a národní emancipace. Zasloužená pozornost je věnována česko-lužickým kulturním kontaktům a dílu A. Černého, L. Kuby ad., lužickému písemnictví i odborné literatuře. Druhá část výstavy zavede návštěvníka na lužický venkov. Vedle lidových krojů, malovaného nábytku, domácího nářadí, keramiky a hudebních nástrojů jsou ztvárněny charakteristické zvyky a obyčeje Lužických Srbů v průběhu roku spolu s živými projevy jejich duchovního života, jako je např. mariánská pouť do Róžantu. Nad výstavou připravenou kolektivem autorů (garant Mgr. Petr Kostrhun) převzal záštitu doc. PhDr. M. Uhde a výstavu podpořily Załožba za serbski lud (Nadace lužickosrbského národa) a Česko-německý fond budoucnosti (Deutsch-Tschechischer Zukunftfond).
Během cesty po Sicílii náhle zemřel 14. října 2006 profesor PhDr. Richard Jeřábek, DrSc. (nar. 14. května 1931 v Rožnově p. Radh.), dlouholetý pedagog a vedoucí Ústavu evropské etnologie na brněnské univerzitě. Jako žák prof. A. Václavíka se badatelsky věnoval problematice tradičního transportu (Karpatské vorařství, 1961), lidového a zlidovělého umění (Plastika lidových tvůrců, 1981), ikonografie, lexikografie, etnografické rajonizace (Etnografický atlas IV, spoluautor, 2004) a historiografie oboru (Počátky národopisu na Moravě, 1997). Spolu s dr. S. Broučkem byl odpovědným redaktorem Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska, autorsky a editorsky se podílel na vzniku personálního svazku encyklopedie a ve věcném svazku odpovídal za lexikální oblast lidového umění a etnografickou rajonizaci. Řada jeho starších příspěvků souvisí s četnými poznávacími cestami prof. Jeřábka a zpracovávají témata zahraniční a mimo-evropská. Jeho posledním dílem v této kategorii je připravený Slovník evropských etnologů. Publikační aktivity prof. R. Jeřábka jsou podchyceny v personální bibliografii, vydané Ústavem lidové kultury ve Strážnici jako Bibliografická příloha Národopisné revue č. 2 (1996); pozdější práce obsahují bibliografie v Národopisném věstníku 2001 a 2006. Pro studenty a absolventy neúnavně organizoval od šedesátých let domácí a zejména zahraniční exkurze, které pokládal za nedílnou součást výuky etnologie (etnografie). Jejich sumář najdeme v jubilejním Almanachu (2006), který byl vydán u příležitosti 60. výročí vzniku etnologického (etnografického) pracoviště na brněnské Masarykově univerzitě. Prof. R. Jeřábek byl dlouholetým členem Národopisné společnosti československé, vedl její Komisi pro lidové a zlidovělé umění a v letech 1990–1991 byl předsedou Společnosti. Odešel významný představitel poválečné československé etnografie a jeden z tvůrců novodobé evropské etnologie.
50. narozeniny | 65. narozeniny |
Mgr. Ivan Hlavatý | Doc. PhDr. Ludmila Sochorová, CSc. |
Mgr. Eva Hovorková | |
PhDr. Vít Smrčka, CSc. | 70. narozeniny |
Jarmila Svobodová | PhDr. Ludvík Skružný |
55. narozeniny | 75. narozeniny |
PhDr. Helena Bočková | PhDr. Eva Davidová, CSc. |
Ing. Jan Doubek | PhDr. Věra Kovářů |
Doc. PhDr. Oldřich Kašpar, CSc. | Doc. PhDr. Eva Melmuková-Šašecí |
PhDr. Jiřina Kosíková | PhDr. Jitka Noušová |
Mgr. Ilja Melkus | Luděk Štěpán |
PhDr. Helena Mevaldová | |
PhDr. Jana Pospíšilová | 80. narozeniny |
PhDr. Milena Secká, CSc. | PhDr. Věra Trkovská |
František Wišniewski | PhDr. Josef Vařeka, DrSc. |
Prof. PhDr. Josef Wolf, CSc. | |
60. narozeniny | |
PhDr. Jaroslava Krupková, CSc. |
Spolu se Zpravodajem 1/2007 a anketním lístkem přikládáme složenku na uhrazení členského příspěvku za rok 2007 ve výši 200 Kč (studenti 100 Kč, kolektivní členové 400 Kč). Vzhledem k značným poplatkům v bankách doporučujeme členský příspěvek uhradit hotově proti stvrzence u dr. L. Kopalové-Landové (Etnologický ústav AV ČR Praha) nebo u dr. M. Války (Ústav evropské etnologie FF MU Brno). Další formou úhrady je bezhotovostní převod na účet společnosti u České spořitelny, č. ú. 1922805379/0800, variabilní symbol = číslo legitimace. Dopisovatelé a čestní členové členské příspěvky neplatí!
Zpravodaj České národopisné společnosti 1/2007
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Zpracoval Miroslav Válka
ČNS © 2009