Ročník 12 - Brno, září 2008 - Číslo 1
Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,
v letošním roce končí tříleté volební období předsedy a hlavního výboru České národopisné společnosti (ČNS). Proto jsme podle stanov připravili valné shromáždění, spojené s volbou nového představenstva, které se uskuteční dne 24. září 2008 v Jindřichově Hradci. Následovat bude vědecká konference Na pomezí oborů. O interdisciplinární spolupráci národopisu s příbuznými společenskovědními obory, pořádaná pod záštitou prof. MUDr. Iva Hány, CSc., prezidenta Rady vědeckých společností ČR Praha. Obě akce jsou pořádány ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka v jeho Konferen-čním sále. Dovoluji si jako odstupující předseda ČNS všem členům Hlavního výboru a dalším spolupracovníkům poděkovat za jejich pomoc a obětavou práci a popřát novému předsedovi ČNS i novému hlavnímu výboru hodně zdaru, úspěchů a invence v další práci.Hlavní výbor se sešel v první polovině roku dvakrát, a to v Brně a v Jindři-chově Hradci. Obě jednání byla spojena s přípravou valného shromáždění a konference. Brněnská schůze 26. března 2008 také projednala obsahovou náplň Národopisného věstníku 2008 a 2009 a nová pravidla hodnocení odbor-ných časopisů. Společnost obdržela finanční prostředky na uspořádání valné-ho shromáždění a konference z Rady vědeckých společností Praha a od Mini-sterstva kultury na vydání bibliografie Národopisného věstníku (připravuje Mgr. J. Veselská).
Na schůzi 6. června 2008 v J. Hradci byla přítomna Mgr. A. Zvonařová, která se uvolila pomoci výboru při organizaci valného shromáždění. Byl stanoven harmonogram jednání a navrženo složení komisí a projednány další organizační a technické záležitosti. Sčítací komise ve složení dr. V. Jakouběo-vá, dr. A. Prudká a Mgr. A. Zvonařová provedla vyhodnocení ankety. Výsledky viz níže. Předáním cen ve Strážnici byla pověřena dr. I. Vojancová, členka hlavního výboru, moderováním dr. D. Drápala a Mgr. M. Petříková.
V letošním roce vstoupila anketa ČNS do desátého roku svého trvání. Ohlédnutí za uplynulými ročníky a jejich zhodnocení připravuje Mgr. Jiřina Veselská na stránkách Národopisného věstníku. Hlavní výbor ČNS vyhlásil anketu opět v kategoriích: 1) publikace; 2) autorská výstava, expozice; 3) odborná konference, národopisná akce, výzkumný projekt. V anketě hlasovalo 49 řádných členů Společnosti. Vítězům byly ceny předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 28. června 2008. Ceny obdrželi:
Kategorie „publikace“ – Etnologický ústav AV ČR Praha a Ústav evropské etnologie FF MU Brno za přípravu a vydání Lidové kultury. Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (Praha: Mladá fronta 2007). Kolektivní dílo, realizované od r. 1993 odborníky z akademické a muzejní sféry, má biografickou část a část věcnou, rozdělenou do dvou dílů. Kompendium není jen sumou vědomostí, ale zároveň představuje završení jedné etapy ve vývoji našeho oboru. Ocenění převzal za Etnologický ústav AV ČR dr. Stanislav Brouček, za Ústav evropské etnologie dr. Miroslav Válka.
Kategorie „autorská výstava“ – dr. Romana Habartová za výstavu Aj, to sú maléři od Boha samého, která proběhla ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti ve dnech 29. března – 26. června 2007. Přiblížila malířské dílo rodů Hánů z Blatnice pod Sv. Antonínkem, vyrůstající ještě z barokní tradice, ale rustikalizací formy se jejich obrazy dostaly také do lidového prostředí. Repríza výstavy se uskutečnila ještě v Etnografickém ústavu Moravského zemského muzea v Brně. Výstavní akce byla příležitostí k vydání stejnojmenné knižní monografie.
Kategorie „vědecká konference, národopisná akce, výzkumný projekt“ – cenu si odnesla dr. Ludmila Tarcalová ze Slováckého muzea v Uher. Hradišti za organizaci a realizaci mezinárodní konference Dary a obdarovávání, zaměřené na funkci daru v tradiční kultuře i současné společnosti. Konference proběhla ve dnech 5. – 6. června 2007 v rámci aktivit subkomise pro lidové obyčeje při Mezinárodní komisi pro studium lidové kultury v Karpatech a na Balkáně a při ČNS. Referáty byly publikovány ve stejnojmenném sborníku.
„Čestnou cenu“ ČNS obdržely za nové vydání národopisného díla Františka Bartoše, zakladatelské osobnosti moravského národopisu, Krajská knihovna Fr. Bartoše a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Cenu převzal jménem obou institucí i svým dr. Karel Pavlištík.
Informace o cenách České národopisné společnosti je uveřejněna na strán-kách Národopisné revue 18, 2008, č. 3.
Podle zavedené tradice se letos plánované Valné shromáždění ČNS, spojené s volbou hlavního výboru a předsedy, uskuteční v Čechách (poslední bylo na Moravě v Jihlavě). Hlavní výbor zvolil za místo konání Jindřichův Hradec, jihočeské město, kde jsou potřebné ubytovací a konferenční kapacity a kde našel i pochopení spolupodílet se na organizaci akce u ředitele Muzea Jindřichohradecka dr. Jaroslava Pikala a etnografky muzea Mgr. Alexandry Zvonařové. Termín byl stanoven na 24. září 2008 od 10.30 hodin; místo konání Konferenční sál Muzea Jindřichohradecka v ul. Štítného 24/1. Jako hosté zasedání národopisců pozdraví vedle ředitele muzea, starosta města ing. Karel Matoušek a za Odbor kultury Jihočeského kraje Mgr. Filip Lýsek.
Na programu Valného shromáždění najdeme stabilní body jako je volba zapisovatele a komisí mandátové, volební a návrhové. Zprávu o činnosti ČNS za roky 2005–2008 přednese její předseda dr. M. Válka, o činnosti komisí budou referovat R. Tykal (Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení) a dr. L. Tarcalová (Komise pro lidové obyčeje) a o zpracování spolkového archivu pohovoří prom. hist. H. Šenfeldová. K publikační činnosti a zprovoznění webových stránek ČNS podá informaci dr. D. Drápala. Důležité bude i bilancování finanční, které zpracovala pokladní dr. L. Kopalová a vyhodnocení provede revizní komise. Po volbách, během sčítání hlasů je plánováno vystoupení prezidenta Rady vědeckých společností ČR Praha prof. MUDr. Iva Hány, CSc. a předsedkyně Národopisné spoločnosti Slovenska dr. Hany Hlôškové z Bratislavy. Ještě před vyhlášením volebních výsledků dojde k přijetí nových čestných členů ČNS. V rámci diskuse budou projednány mj. některé změny stanov a plánované zvýšení členských příspěvků na 300 Kč (úlevy pro studenty a členy na penzi), u kolektivního členství na 1.000 Kč. Přednesením a projednáním návrhu na usnesení bude valné shromáždění ČNS ukončeno. Práci v dalším tříletém období převezme nový předseda a hlavní výbor. Jistě se jí zhostí s úspěchem.
Na Valné shromáždění naváže odpoledne 24.–25. září vědecká konference Na pomezí oborů. O interdisciplinární spolupráci národopisu s příbuznými společenskovědními obory, nad kterou převzal záštitu prezident Rady vědeckých společností prof. MUDr. Ivo Hána, CSc. Téma konference bylo zvoleno se záměrem zamyslet se nad postavením národopisné vědy (etnologie) mezi historickými, uměnovědnými s sociálními disciplínami, uvažovat o možnostech vzájemné spolupráce a definovat, v čem je náš obor jedinečný, specifický a nezastupitelný. Na konferenci se závazně přihlásilo celkem 25 referentů, jejichž příspěvky byly rozčleněny do pěti jednacích bloků. Vyjma obecně koncipovaného úvodního bloku jsou další bloky tematicky zaměřeny na vztah: 1) k literární vědě a literární historii, 2) k uměnovědám (hudební věda, dějiny umění, design), 3) k historii (historická antropologie, oral history) a religionistice, 4) k oblasti památkové péče a praxi muzeí v přírodě. Protože přednesené referáty budou publikovány ve sborníku, bude mít odborná veřejnost možnost se s nimi blíže seznámit již koncem roku.
Stejně jako ČNS i slovenští kolegové zvolili v letošním roce nový hlavní výbor a předsedu Společnosti. Vzhledem k jubileu 50 let od vzniku Slovenské národopisné spoločnosti bylo valné shromáždění svoláno přímo do Bratislavy na 28. května 2008. Shromáždění mělo obvyklý bilanční a prognostický charakter, v tajné volbě se novou předsedkyní Národopisné spoločnosti Slovenska (NSS) stala PhDr. Hana Hlôšková, CSc., folkloristka a pedagožka Katedry etnologie a kulturní antropologie Univerzity Komenského v Bratislavě. Čestnými členy se stali bývalí předsedové a předsedkyně společnosti dr. Olga Danglová, prof. Milan Leščák a doc. Magda Paríková, prof. Jánu Michálkovi bylo předáno zástupcem Národopisného odboru Matice slovenské vyznamenání – Cena Jána Mjartana – a během společenského večera převzali členové NSS ceny v oblasti publikačních, výstavních a organizačních aktivit za uplynulé tři roky i mimořádné ocenění u příležitosti 50. výročí Společnosti.
Na valné shromáždění navázala konference Vybrané problémy z dějin etnologie (29.–30. května). Volba tématu souvisela s padesátým výročím založení NSS, ovšem referáty se nesoustředily jen na okolnosti vzniku Společnosti a její vývoj, ale byly koncipovány šířeji na historii oboru. Jednotliví referenti se věnovali starším dějinám (17.–19. století), další blok zahrnoval osudy slovenské etnologie ve 20. století a poslední panel sledoval časový úsek po druhé světové válce (dějiny vědeckého myšlení). Českou národopisnou společnost reprezentoval její předseda, který vystoupil s příspěvkem Antonín Václavík a Slovensko. Referovali také kolegové z brněnského Etnologického ústavu. Odborná exkurze, kterou pořadatelé zorganizovali pro zájemce, jim přiblížila Muzeum kultury Chorvatů na Slovensku a Mauzoleum Chatama Sofera, významného bratislavského rabína 19. století. Blahopřejeme novému výboru NSS a jeho předsedkyni ke zvolení a těšíme se, že naše spolupráce bude pokračovat i nadále.
Polští kolegové sdružení v Národopisné společnosti – Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – pořádají rovněž své již 84. valné shromáždění (volební), které se uskuteční dne 25. září 2008 v Krakově. Následovat bude vědecká konference Miasto w obrazie, legendze i opowieści…, spojená s exkurzí po Nové Huti, mohutném socialistickém sídlišti, které bylo vybudováno po druhé světové válce v návaznosti na hutní průmysl. Druhá exkurze směřuje do okolí Krakova a jejím cílem jsou historické památky. Vzhledem ke kolizi termínu s naším valným shromážděním, nemohl předseda ČNS pozvání polských kolegů přijmout. Na konferenci české etnology zastoupí dr. Blanka Svobodová z Fakulty humanitních studií UK Praha.
Dne 14. června 2008 zemřel dlouholetý vědecký pracovník Ústavu pro etnografii a folkloristiku ČSAV / Etnologického ústavu AV ČR v Praze PhDr. Josef Vařeka, DrSc. Rodák z Valašského Meziříčí (nar. 5. července 1927) se badatelsky věnoval problematice lidové architektury, ale také etnokartografii, lexikografii a metodologii oboru. Je autorem či spoluautorem řady knižních monografií, bezpočtu studií a článků v domácím i zahraničním odborném tisku, obdivuhodná je i recenzní činnost. Jeho publikované dílo je podchyceno v personální bibliografii, vydané jako Bibliografická příloha Národopisné revue č. 12 (Strážnice 1998) a ve sborníku Josef Vařeka české etnologii (Praha 2007). V loňském roce se dr. Vařeka dočkal druhého přepracovaného vydání Encyklopedie Lidová architektura, které připravil, a Národopisné encyklopedie Čech, Moravy a Slezska – Lidová kultura, kde byl jako člen redaktorského kolektivu spoluodpovědný za oblast materiální kultury. Dr. Vařeka byl také dlouholetý člen Národopisné společnosti československé, vykonával funkci vědeckého tajemníka a místopředsedy a za své zásluhy byl v r. 1993 jmenován čestným členem Společnosti. Odešel významný český vědec, jehož dílo zůstává trvalým vkladem do české a evropské etnologie.
Dne 2. srpna 2008 zemřela PhDr. Zdena Lenderová, etnografka Muzea východních Čech v Hradci Králové. Jako absolventka studia etnografie a folkloristiky na Karlově univerzitě pracovně zakotvila v rodném městě (nar. 28. května 1956). Byla autorkou národopisných výstav s tematikou lidového umění, oděvu, výročních zvyků a betlemářství. Etnografické sbírky zpracovávala formou katalogů (obrázky na skle 1986, perníkářské formy 1987). Je spoluautorkou publikace Lidové podmalby (Praha 1995) a do Národopisné ročenky 2000 popsala etnografickou sbírku Muzea východních Čech včetně práce s ní. V devadesátých letech pracovala také v hlavním výboru Národopisné společnosti. Její personální heslo najdeme v biografické části Národopisné encyklopedie ČMS> (Praha 2007, s. 137). Svým dílem se zasloužila o rozvoj českého etnografického muzejnictví.
Novými členy ČNS se stali: Mgr. Miroslav Havlík (Masarykovo muzeum Hodonín), Mgr. Pavel Havránek, Mgr. Iva Magulová a Mgr. Martin Novotný (doktorandi Ústavu evropské etnologie FF MU Brno), Mgr. Barbora Jarošová (Valašské muzeum v přírodě Rožnov p. R.), Terézia Gabrhelová (studentka etnologie FF MU Brno) a Mgr. Jarmila Vrtalová (Národní ústav lidové kultury Strážnice).
Zájemci si mohou prohlédnout webovou stránku ČNS, a to na adrese: www.narodopisnaspolecnost.cz Stránka je průběžně aktualizována a obsahuje vedle historie Společnosti také stanovy, přehled publikačních aktivit v oboru a informace o současné činnosti Společnosti (Novinky).
Členové subkomise pro lidové obyčeje při MKKB a ČNS spolu s dalšími odborníky se ve dnech 13.–14. května 2008 sešli na pracovním zasedání k tématu Tělo jako kulturní fenomén. Akce se uskutečnila v Předklášteří ve spolupráci s Muzeem Brněnska–Podhoráckým muzeem a dalšími partnery a byla zároveň příležitostí k organizační přípravě konference plánované na rok 2009. Příprava semináře byla dílem dr. L.Tarcalové a dr. I. Ochrymčukové.
Technické muzeum v Brně (dr. P. Mertová) uspořádalo ve dnech 11.–12. června 2008 spolu s Etnografickou komisí AMG a Komisí konzervátorů, restaurátorů a preparátorů AMG odborný seminář na téma Textil v muzeu. Barvířské a tiskařské textilní techniky. Široké zaměření semináře od technických a technologických problémů až k expozičním a výstavním projektů umožnilo mezioborovou výměnu poznatků a zkušeností. Referáty budou publikovány ve sborníků.
Národní ústav lidové kultury ve Strážnici zorganizoval ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR Praha na 17.–18. září 2008 terminologický seminář Etnologie a současnost. Cílem pořadatelů je vyjasnit oborovou terminologii a vytvořit etnologický výkladový slovník pro potřebu médii a státní správy.
Národní památkový ústav, ústřední pracoviště Praha (dr. P. Bureš s kolegy) připravil na 17.–19. září 2008 tradiční památkářský seminář zaměřený na problematiku vesnických sídel a lidové architektury. Uskutečnil se ve Volduchách u Rokycan na téma Vesnické stavitelství 1. poloviny 19. století.> Dokumentace, průzkum, památková péče. Součástí jednání byla odborná exkurze po Rokycansku a severním Plzeňsku.
Zájemci o problematiku vodních mlýnů a mlynářství se mohou zúčastnit pracovního semináře Vodní mlýny III, který připravuje Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě (dr. R. Urbánek) na dny 14.–16. října 2008. Akce je spojena s odbornou exkurzí.
Výroční zasedání sekce Větrné mlýny Technického muzea Brno je plánováno na 10.–12. října 2008 v pobytovém středisku Ekocentra Paleta v Oucmanicích (okr. Ústí nad Orlicí). Součástí jednání bude pracovní seminář na téma Mlynářská technologie (s referáty L. Štěpána, ing. Martínka, dr. R. Urbánka a ing. J. Doubka) a odborná exkurze po vodních mlýnech v Zálší, Vysokém Mýtě, Kosteleckých Horkách a v Písečné. Na jaře 17.–18. května 2008 zorganizoval předseda sekce ing. J. Doubek exkurzi do Rakouska. Během ní účastníci navštívili nejdříve vodní mlýn ve Slupi, památku ve správě brněnského Technického muzea. V Rakousku cesta směřovala do Orthu an der Donau, kde se nachází rekonstruovaný lodní mlýn. V Retzu si účastníci exkurze prohlédli větrný mlýn holandského typu rodiny T. Bergmanové, který je zpřístupněn veřejnosti a celý areál (dům, vinice) využíván v rámci turistického ruchu. Poslední zastávka byla spojena s hornorakouským Pergem, kde se v místním lomu dobýval materiál (pískovec, žula) pro výrobu mlýnských kamenů, od konce 19. století kamenů na broušení dřeva a pro jiné průmyslové účely. Mlýnské kameny z Pergu se po Dunaji dopravovaly na vorech do Pasova a Bratislavy a odtud do cizích zemí (Německo, Banát, Bosna, Srbsko). Technologie výroby je přiblížena jednak v místním muzeu, jednak pod širým nebem přímo v místech těžby (lom s polotovary, finální výrobky, obydlí kameníka).
Etnografický ústav MZM Brno (dr. H. Dvořáková) pořádá ve spolupráci s Národním filmovým archivem Praha ve dnech 22.–23. října 2008 mezi-národní konferenci František Pospíšil – neznámá osobnost české etnografie. Akce s podporou Ministerstva kultury ČR se koná u příležitosti výročí padesáti let od úmrti F. Pospíšila (1885– 1958), kurátora a přednosty Etnografického oddělení MZM v Brně, průkopníka zvukové a filmové dokumentace lidové písně a lidového tance. Součástí akce bude příležitostná výstavka a projekce tanečních záznamů natočených F. Pospíšilem v letech 1922–1928.
Mezinárodní konferenci věnovanou urbánní problematice Paměť města. Město a jeho obyvatelé ve 20. století připravuje Etnologický ústav AV ČR, pracoviště Brno (Mgr. J. Nosková, Ph.D.). Termín byl stanoven na 6.–7. listopadu 2008. Sledované téma rozčleněno do sekcí: Proměny měst ve 20. století a paměť I, II, III – Kolektivní paměť(i) a město – Veřejné prostory a paměť I, II – Hledání identity a paměti města – Obraz města a paměť. Referáty budou publikovány ve sborníku.
Zpravodaj České národopisné společnosti 2008, č. 1
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Zpracoval Miroslav Válka
Brno, září 2008
ČNS © 2009