Ročník 12 - Brno, prosinec 2008 - Číslo 2-3
Vážení členové a dopisovatelé České národopisné společnosti,
ve středu 24. září 2008 proběhlo v prostorách Muzea Jindřichohradecka v Jindřichově Hradci Valné shromáždění České národopisné společnosti (ČNS). Již tradičně bývají tato setkání doprovázena konferencí, nejinak tomu bylo i v letošním roce - tentokrát se hlavním tématem stala interdisciplinární spolupráce etnologie s dalšími vědními obory. Záštitu nad Valným shromážděním i konferencí přijal prezident Rady vědeckých společností Prof. MUDr. Ivo Hána, CSc., který také všechny přítomné na úvod jednání pozdravil.
Valného shromáždění (VS) se v Jindřichově Hradci zúčastnilo na šest desítek členů společnosti a hostů. Po úvodních zdravicích představitelů organizací, které se spolupodílely na přípravě či zaštítění konference i VS (PhDr. J. Pikal - ředitel Muzea Jindřichohradecka; Ing. K. Matoušek - starosta Jindřichova Hradec; Mgr. F. Lýsek - Odbor kultury, památkové péče a cestovního ruchu Krajského úřadu v Českých Budějovicích), zahájil vlastní jednání předseda ČNS PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. přednesením zprávy o činnosti ČNS za uplynulé funkční období (celý text zprávy bude otištěn jako příloha 2. čísla Národopisného věstníku 2008). Devítičlenná exekutiva společnosti, zvolená na předchozím VS v Jihlavě v září 2005, pracovala pod vedením M. Války v nezměněné sestavě po celé tři roky. Navzdory omezeným finančním prostředkům, jimiž společnost disponuje, se podařilo v uplynulém volebním období nejen navázat a dále rozvinout činnost z předchozích let (anketa, vydavatelská činnost, spolupráce s dopisovateli), ale vnést i inovace do aktivit ČNS (webové stránky, rozdělení Národopisného věstníku do dvou čísel). Společnost navíc úspěšně realizovala některé výzkumně-dokumentační projekty (grant Dokumentace stereotypů v denním režimu žen ve 20. století; zpracování bibliografie Národopisného věstníku). M. Válka ve své hodnotící zprávě ocenil práci obou komisí ČNS (Komise pro lidové obyčeje pod vedením PhDr. L. Tarcalové; Komise pro lidové stavitelství a bydlení vedená R. Tykalem), oživení kontaktů se sesterskými společnostmi na Slovensku a v Polsku či příspěvek ČNS k praktickému naplňování vládního materiálu Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu. Sumarizační zprávu o činnosti ČNS za léta 2005-2008 zakončil přáním členům nově zvoleného Hlavního výboru: "Po dvou volebních období ve funkci předsedy ČNS mi nezbývá než náš symbol - loďku, kterou odlili z olova členové Hlavního výboru na rožnovském vánočním jarmarku, předat svému nástupci, jehož v tajné volbě dnes vyberou členové Společnosti. Počítáme rovněž s výraznější obměnou Hlavního výboru a s tím, že v něm zasedne z větší části mladá generace, plná kreativity a velkých cílů. Přeji novému výboru, aby práci České národopisné společnosti dál úspěšně kormidlovat ke spokojenosti všech členů a aby ČNS dál plnila cíle, jež si před více než sto lety předsevzala."
Zprávu o činnosti ČNS doplnily dílčí informace o aktivitách komisí, zpracování spolkového archivu, publikační činnosti a zprovoznění webových stránek ČNS. Po přednesení zprávy o finančním hospodaření v období let 2005-2008 a zprávy revizní komise přistoupili účastníci VS k volbě nového Hlavního výboru a předsedy ČNS. Při sestavování kandidátky pro volby nového Hlavního výboru bylo přihlíženo k potřebě proporčního zastoupení pokud možno celého spektra odborných pracovišť v centrech i jednotlivých regionech. V tajných volbách byl posléze pro další tříleté období zvolen předseda a Hlavní výbor v tomto složení:
Předseda: PhDr. Daniel DRÁPALA, Ph.D.
Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity
Místopředsedkyně: PhDr. Alena PRUDKÁ
Muzeum jihovýchodní Moravy
Vědecká tajemnice: Mgr. Jana NOSKOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR, pracoviště Brno
Pokladní: PhDr. Markéta HOLUBOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR
Členové výboru:
PhDr. Helena BERÁNKOVÁ
Etnografický ústav Moravského zemského muzea
PhDr. Vladimíra JAKOUBĚOVÁ
Muzeum Českého ráje
Mgr. Václav MICHALIČKA - pověřenec pro kontakt s dopisovateli
Muzeum Novojičínska - Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda
Mgr. Martin ŠIMŠA
Národní ústav lidové kultury
Mgr. Alexandra ZVONAŘOVÁ
Muzeum Jindřichohradecka
Po volbě Hlavního výboru následovala volba revizní komise, jejímiž členkami byly zvoleny: PhDr. Ludmila Kopalová, PhDr. Helena Mevaldová, prom. hist. Helena Šenfeldová.
Závěrečný blok jednání Valného shromáždění zahrnoval vystoupení Prof. MUDr. Ivo Hány, CSc., který v intencích konferenčního tématu mezioborové spolupráce připomenul několik blízkých bodů setkávání přírodních a společenských věd. Účastníky pozdravila také předsedkyně Národopisné společnosti Slovenska PhDr. Hana Hlôšková, CSc. Již k tradičním bodům jednání patřilo přijetí nových čestných členů společnosti: PhDr. Jany Hrabětové; PhDr. Dagmar Klímové; PhDr. Věry Kovářů; PhDr. Jiřího Langra, CSc.; prom. hist. Heleny Šenfeldové; Luďka Štěpána; Mgr. Jiřiny Veselské.
Potřeba aktualizace stanov ČNS vedly Hlavní výbor k předložení některých úprav, týkajících se například působnosti redakční rady Národopisného věstníku či navýšení členských příspěvků. Po živé a věcné diskuzi, v jejímž rámci bylo rozhodnuto o odložení návrhu z pléna na úpravu volby předsedy ČNS formou přímé volby, schválilo VS předložené body týkající se organizačního zázemí Národopisného věstníku a upravenou výši členských příspěvků: Řádný člen: 300,- Kč / rok; studenti a senioři do 70 let:> 150,- Kč / rok; senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS); kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.
Potřeba aktualizace stanov ČNS vedly Hlavní výbor k předložení některých úprav, týkajících se například působnosti redakční rady Národopisného věstníku či navýšení členských příspěvků. Po živé a věcné diskuzi, v jejímž rámci bylo rozhodnuto o odložení návrhu z pléna na úpravu volby předsedy ČNS formou přímé volby, schválilo VS předložené body týkající se organizačního zázemí Národopisného věstníku a upravenou výši členských příspěvků: Řádný člen: 300,- Kč / rok; studenti a senioři do 70 let: 150,- Kč / rok; senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možnosti dobrovolného příspěvku na činnost ČNS); kolektivní členové: 1000,- Kč / rok.
Po ukončení jednání Valného shromáždění následoval v průběhu středy a čtvrtka program konference Na pomezí oborů. V rámci několika tématických bloků byla ve více než dvou desítkách příspěvků připomenuta spolupráce etnologie s různými společenskovědními obory. Všechny přednesené příspěvky budou pro zájemce, kteří se jednání nemohli zúčastnit, otištěny v rámci prvního čísla Národopisného věstníku 2009.
Na závěr této zprávy o Valném shromáždění ČNS v Jindřichově Hradci bych rád poděkoval všem členům exekutivy, kteří v uplynulých třech letech věnovali svůj čas a energii České národopisné společnosti. Zvláštní poděkování pak náleží předsedovi PhDr. Miroslavu Válkovi, Ph.D., který po dvě funkční období řídil činnost společnosti. Díky jeho nasazení a obětavosti bylo možné rozvíjen nejen již tradiční aktivity, ale do činnosti ČNS vnést i řadu inovací a podnětů, které bude možné i v dalších letech dále rozvíjet. Ocenit musíme také skutečnost, že během posledních dvou volebních období došlo nejen ke stabilizaci členské základny, ale také k získávání nových členů mezi absolventy a studenty etnologie, což skýtá velmi dobrý výchozí potenciál pro budoucí rozvíjení aktivit Společnosti i formulování nových cílů. Přestože M. Válka a také některé další dlouholeté členky Hlavního výboru (H. Dvořáková, L. Kopalová, L. Veselská, I. Vojancová) se již nebudou na další činnosti exekutivy bezprostředně spolupodílet, jejich nástupci budou jistě moci i nadále využívat jejich odborných i organizačních zkušeností z předchozích let.
Novými členy ČNS byli na jednáních HV v září a prosinci 2008 přijati: : Mgr. L. Gronská (NÚLK Strážnice); Mgr. M. Mikulčíková (NÚLK Strážnice); Mgr. O. Doležal (doktorand Ústavu etnologie FF UK v Praze); Mgr. Z. Vejvoda (Etnologický ústav AV ČR, pracoviště Praha); PhDr. M. Ulrychová, Ph.D. (Katedra antropologických a historických věd Západočeské univerzity v Plzni); Bc. M. Gilbertová (studentka Ústavu evropské etnologie FF MU v Brně).
30. 11. 2008 opustil řady ČNS její čestný člen a přední osobnost české folkloristiky PhDr. Antonín Datle, CSc.
V průběhu měsíce listopadu a prosince bylo členům ČNS distribuováno první číslo Národopisného věstníku 2008. Mimo již tradiční rubriky přináší také novinku - oddíl s příspěvky dopisovatelů ČNS. Postupným publikováním materiálů ze svého bohatého archivu by tak ČNS chtěla ocenit nezištnou práci těchto regionálních spolupracovníků, jejichž prostřednictvím se podařilo zachytit velmi cenné informace o historické podobě i živé formě řady projevů lidové kultury.
Obsah druhého čísla NV 2008 projednala na svém jednání 20. listopadu 2008 redakční rada, po redakčním a grafickém zpracování by mělo být toto číslo distribuováno v průběhu prvního čtvrtletí roku 2009.
I pro rok 2009 je plánováno dělení NV na dvě samostatná čísla. Zatímco první by mělo přinést příspěvky z jindřichohradecké konference Na pomezí oborů, studie druhého čísla zaměřeny na téma Muž a tradice. Chtěli bychom tak vytvořit protějšek k souboru studií, které byly otištěny ve věstnících 2007 a 1/2008.
V roce 2008 získala ČNS grant Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR na zpracování bibliografie NV. Náročného úkolu se ujala Mgr. Jiřina Veselská, která připravila bibliografický soupis čítající celkem 1933 položek, doplněný o rejstříky místní, osobní a jmenný. Bibliografie zahrnuje příspěvky v těchto tiskovinách Společnosti:
* NÁRODOPISNÝ SBORNÍK ČESKOSLOVANSKÝ;
* NÁRODOPISNÝ VĚSTNÍK ČESKOSLOVANSKÝ;
* NÁRODOPISNÝ VĚSTNÍK ČESKOSLOVENSKÝ;
* NÁRODOPISNÝ VĚSTNÍK;
* VĚSTNÍK NÁRODOPISNÉ SPOLEČNOSTI ČESKOSLOVENSKÉ;
* ZPRÁVY SPOLEČNOSTI ČESKOSLOVENSKÝCH NÁRODOPISCŮ A SLO-VENSKEJ NÁRODOPISNEJ SPOLOČNOSTI
www.narodopisnaspolecnost.cz
Webová prezentace ČNS je průběžně aktualizována, pravidelně je rozšiřována především složka Aktuální literatura; nově byly zřízeny položky nabízející informace o výstavních akcích, partnerských společnostech v zahraničí, nalezneme zde také aktuální adresář Hlavního výboru i kontakty na kolektivní členy.
Webové stránky umožňují přinášet informace o Věstnících, vedle obsahů každého čísla zde nově naleznete například česká a anglická resumé hlavních příspěvků. Pro zájemce o studium starších méně dostupných čísel věstníku je v patřičné složce odkaz i na elektronickou knihovnu Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, který zajistil digitalizaci některých starších čísel.
Obsahová náplň stránek a aktuálnost jimi přinášených informací je do značné míry odvislá i od dostupných informací, s nimiž můžeme při průběžném doplňování stránek pracovat. Proto bychom Vás rádi požádali o pomoc. Pokud vydáte jakoukoli publikaci, připravujete výstavu či konferenci, zašlete elektronickou podobu pozvánky a dalších materiálů také na adresu drapala@phil.muni.cz. I webové stránky ČNS mohou napomoci účinné propagaci Vaší práce.
V roce 2009 uplyne 50 let od úmrtí prof. Antonína Václavíka, jednoho z čelných představitelů československé etnografie 20. století. Dílo a odkaz zakladatele etnografického semináře brněnské univerzity připomene mezinárodní vědecká konference připravovaná Ústavem evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s Muzeem jihovýchodní Moravy ve Zlíně, Českou národopisnou společností a slovenskými kolegy (termín: 14. až 16.10.2009). Podrobnější informace poskytne odborný garant konference PhDr. Miroslav Válka, Ph.D. (valka@phil.muni.cz).
" Etnografický ústav MZM Brno uspořádal ve dnech 22.-23. října 2008 ve spolupráci s Národním filmovým archivem Praha mezinárodní konferenci František Pospíšil - neznámá osobnost české etnografie. Akce s podporou Ministerstva kultury ČR se konala u příležitosti výročí padesáti let od úmrti F. Pospíšila (1885- 1958), kurátora a přednosty Etnografického oddělení MZM v Brně, průkopníka zvukové a filmové dokumentace lidové písně a lidového tance.
Etnografická komise AMG připravila 5. listopadu 2008 ve spolupráci s Etnografickým ústavem MZM seminář, který se kromě pojmosloví etnografických sbírek věnoval také prezentaci některých terénních dokumentačních aktivit etnologů (PhDr. Jana Pospíšilová, PhDr. Luboš Kafka, PhDr. Ludvík Skružný, Mgr. Alexandra Zvonařová)
Ve dnech 6. a 7. listopadu 2008 se v Moravském zemském muzeu konala konference Paměť města. Město a jeho obyvatelé ve 20. století> (spoluorganizátoři: Etnologický ústav AV ČR, pracoviště Brno a Archiv města Brna). Příspěvky zabývající se tématy kolektivní paměti města, životem a specifiky vývoje měst ve 20. století apod. budou v roce 2009 vydány tiskem.
19. listopadu 2008 byly rámci Týdne vědy prezentovány odborné aktivity Ústavu evropské etnologie FF MU v Brně, jeho pracovníků a studentů. V jednotlivých příspěvcích byli účastníci seznámeni s dokumentací a výzku-mem materiální kultury na domácí půdě (Valašskokloboucko, Hornolidečsko, Poličsko a Svitavsko, Podhostýnské Záhoří) i v zahraničí (Černá Hora a Srbsko, Kosovo). Zároveň byly prezentovány výsledky publikační činnosti ústavu - sborník Agrární kultura (M. Válka a kol.), knihy doc. PhDr. Martiny Pavlicové, CSc. Lidová kultura a její historicko-společenské reflexe a Mgr. Jany Noskové, Ph.D. Reemigrace a usídlování volyňských Čechů v interpretacích aktérů a odborné literatury.
Národopisné oddělení Národního muzea v Praze připravilo v Letohrádku Kinských dvě zajímavé výstavy Len, konopí, kopřiva> (17.10.2008-1.3.2009) a Česká vesnice v obrazech Václava Fialy (16.10.2008-1.3.2009). V rámci krátkodobých výstav v Hlavní budově na Václavském náměstí můžeme shlédnout prezentaci sbírky lidové bělniny ze sbírek Národopisného oddělení NM.
Etnografický ústav Moravského zemského muzea zpřístupnil ve svých výstavních prostorech během podzimu 2009 fotografickou výstavu Kurta Kaindla Neznámí Evropané, kterou v prosinci vystřídala dvojice výstav - Na úpatí Evropy (fotografie Petra Barana, Gero Fischera a Petra Francána; 16.12.2008-21.2.2009) a Malované nebe. Lidové obrazy na skle ze sbírky Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně (10.12.2008-1.3.2009) - autorka PhDr. Alena Kalinová.
Do nového roku 2009
bychom rádi popřáli všem členům a dopisovatelům
České národopisné společnost
hojnost zdraví, elánu a pohodu
v osobním i profesním životě.
Hlavní výbor České národopisné společnosti
Zpravodaj České národopisné společnosti 2008, č. 2-3
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Daniel Drápala za spolupráce Miroslava Války
Brno, prosinec 2008
ČNS © 2009