Titulní stránka » Zpravodaj » 1/2012
Zpravodaj České národopisné společnosti
Ročník 16 - Praha–Brno, březen 2012 - Číslo 1
Činnost exekutivy
- Hlavní výbor se sešel na svém prvním letošním jednání v lednu 2012 v Brně. V průběhu ledna bylo zpracováno v souladu s pravidly jednotlivých dotačních titulů (2 projekty podpořeny Radou vědeckých společností, 2 projekty financovány Odborem regionální a národnostní kultury MK ČR) vyúčtování a věcné vyhodnocení realizovaných projektů za rok 2011. Ministerstvem kultury ČR ani Radou vědeckých společností nebyly vzneseny žádné výhrady k předanému vyúčtování.
- Hospodaření ČNS v roce 2011 vykázalo kladnou bilanci, v souvislosti s řešením projektu ze Strukturálních fondů narostl pochopitelně i objem prostředků, jimiž ČNS aktuálně disponuje na pokrytí účelově vázaných výdajů spjatých ovšem bezprostředně s realizací projektu.
- České národopisné společnosti se podařilo i v roce 2012 získat nad rámec svého rozpočtu grantové prostředky. Ministerstvo kultury ČR podpořilo projekt:
Tradiční lidová kultura v pracích dopisovatelů České národopisné společnosti, v jehož rámci se mj. uskuteční školení s regionálními dopisovateli (připravováno na měsíc září do Prahy a do Brna). Rada vědeckých společností rozhodla o podpoře dvou projektů: 1) Vydání Národopisného věstníku 2012; 2) Zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů.
- Na sklonku roku 2011 se za podpory Ministerstva kultury ČR podařilo vydat knihu Dějiny psané národopisem zpracovanou PhDr. Vítem Smrčkou. Autor přibližuje prostřednictvím dějin naší Společnosti vývojové peripetie českého národopisu od 90. let 19. století až na počátek 21. století. Kniha vznikla na základě důkladného archivního studia a v mnoha ohledech může sloužit jako materiál k poznání dějin české etnologie. Mimo jiné osvětluje okolnosti formování vědeckého národopisu na přelomu 19. a 20. století, dědictví Národopisné výstavy českoslovanské, vznik a rozvoj Národopisného muzea v Praze, projekt národopisné encyklopedie a regionálních monografií či dokumentační a výzkumné aktivity po II. světové válce. Publikaci, která má 300 stran, si mohou členové Společnosti objednat se slevou za 160 Kč (+ poštovné a balné) na adrese: Česká národopisná společnost, Národní třída 3, Praha 1, 117 20 nebo prostřednictvím e-mailu: drapala@phil.muni.cz.
- V souvislosti s probíhající digitalizací archivního materiálu ČNS je až do odvolání uzavřen pro badatelskou činnost archivní fond ČNS.
Členská základna v roce 2012
- Hlavní výbor ČNS souhlasil na svém lednovém zasedání s přijetím Mgr. Marie Novotné (doktorandka ÚEE FF Brno) za individuální členku ČNS.
- Na počátku března 2012 zemřela čestná členka ČNS PhDr. Dagmar Klímová, CSc., v lednu 2012 zemřel řádný člen ČNS prof. Josef Wolf.
Členské příspěvky
- Upozorňujeme členy, aby nejpozději do 31. 5. 2012 uhradili členské příspěvky za letošní rok, v případě nedoplatků i za léta minulá.
Řádný člen: 300,- Kč / rok
senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možností dobrovolného příspěvku na činnost ČNS)
Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800, nebo po předchozí domluvě také
u pokladní ČNS H. Beránkové (hberankova@mzm.cz), případně u předsedy D. Drápaly v Brně (drapala@phil.muni.cz).
Dopisovatelská síť
V roce 2012 budou za podpory Ministerstva kultury ČR rozeslány revitalizované síti dopisovatelů dva dotazníky, také pro rok 2013 jsou již náměty dotazníků stanovena. Máte-li téma, které byste rádi prostřednictvím dopisovatelské sítě v dalších letech zpracovali, můžete se přihlásit pověřenci pro dopisovatelskou síť Mgr. V. Michaličkovi: michalicka.v@seznam.cz
Česká národopisná společnost je partnerem projektu Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí (CZ.1.07/2.4.00/17.0038) podpořeného z prostředků ESF OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost.
V rámci tohoto projektu ČNS zaštiťuje tyto klíčové aktivity:
KA 07: Využití archivu České národopisné společnosti pro diplomové práce studentů etnologie
KA 08: Digitalizace v praxi pod patronací České národopisné společnosti
KA 12: Terénní výzkum I. Etnokulturní tradice hostýnského Záhoří
Nabídka aktuálních konferencí a seminářů
Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení při České národopisné společnosti pořádá ve dnech 16. až 17. května 2012 ve spolupráci s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici konferenci Tradiční hliněné stavitelství. Přihlášku naleznete na webových stránkách ČNS.
Anketa O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2011
Hlavní výbor České národopisné společnosti i v letošním roce vyhlašuje anketu
O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2011 v kategoriích:
1) publikace 2) výstava, expozice 3) seminář, konference, akce
Při hlasování se můžete inspirovat přehledy aktuální literatury či probíhajících výstav na webu ČNS. Upozorňujeme, že hodnoceny budou aktivity realizované pouze v roce 2011. Ankety se mohou zúčastnit všichni řádní členové Společnosti včetně kolektivních. Hlasovací lístky s uvedením jména (instituce u kolektivních členů) zašlete na adresu Společnosti (ČNS, Národní tř. 3, 117 00 Praha) do 25. dubna 2012. Je také možné předat hlasovací lístek některému z členů Hlavního výboru, případně využít elektronickou formu hlasování a lístek odeslat na e-mail: jana.noskova@iach.cz.
Hlasovací lístek
Ankety o nejvýznamnější počin v oboru za rok 2011
V jednotlivých kategoriích uveďte vždy jen jednu akci, která dle Vás měla největší význam pro další rozvoj oboru:
1. kategorie Odborná publikace:
2. kategorie Expozice, výstava:
3. kategorie Vědecká konference, národopisná akce:
Jméno a příjmení hlasujícího člena ČNS:
Zpravodaj České národopisné společnosti, ročník 16, 2012, č. 1
Zpracoval Daniel Drápala
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3 / Praha – Brno, březen 2012