Činnost

Výroční zpráva o činnosti České národopisné společnosti za rok 2011

Stáhnout výroční zprávu ve formátu .doc

ÚVOD

V listopadu 1891 zaregistrovaly pražské úřady stanovy nově zřízené organizace sdružující zájemce o lidovou kulturu. Tento okamžik můžeme považovat za den zrození Národopisné společnosti českoslovanské, k jejímuž odkazu se dnešní Česká národopisná společnost hrdě hlásí. Oněch dvanáct dekád existence naší Společnosti bylo ve znamení neutuchající práce, dob vzestupu i stagnace, proměňovalo se pochopitelně také prostředí, v němž Společnost fungovala, i úkoly, které měla naplňovat. Česká národopisná společnost si i dnes udržuje roli vrcholného profesního sdružení českých etnologů, což se ostatně v uplynulých měsících mimo jiné promítlo též do jmenování naší Společnosti za člena Poradního orgánu Mezivládního výboru UNESCO.

Historické peripetie provázející existenci národopisné společnosti v uplynulých sto dvaceti letech přiblížil v tomto jubilejním roce vydavatelský počin ČNS v podobě publikace Víta Smrčky Dějiny psané národopisem. Rok 2011 však nebyl pouze příležitostí k ohlédnutí se za minulostí, soupis jednotlivých aktivit vykonaných v průběhu celého kalendářního roku dokládá, nakolik Česká národopisná společnost plní aktuální úkoly a požadavky vycházející z jejího postavení v rámci oboru.

ČLENSKÁ ZÁKLADNA

K 31. prosinci 2011 evidovala ČNS 211 řádných členů a čtyři členy mimořádné. Počet kolektivních členů poklesl o jednoho. Mezi čestnými členy figuruje i nadále 14 předních osobností české etnologie, které se svými aktivitami podílely na formování a rozvoji různých odvětví oboru.

Hlavní výbor projednal na svých jednáních v průběhu roku celkem tři individuální žádosti o členství a rozhodl přijmout Mgr. Romana Malacha (doktoranda ÚEE FF MU Brno), Petru Kvapilovou (studentku etnologie UK Praha), Mgr. Barboru Machovou (doktorandku ÚEE FF MU Brno) za řádné členy ČNS.
3. března 2011 bohužel opustil řady ČNS čestný člen Prof. PhDr. Ludvík Baran, DrSc. Počet kolektivních členů poklesl na dvacet, neboť Muzeum Komenského v Přerově požádalo na počátku roku o ukončení svého kolektivního členství. Vztahy s jednotlivými institucemi – kolektivními členy jsou na velmi dobré úrovni, svědčí o tom mj. poskytování výtisků z vlastní produkce pro recenzní účely Národopisného věstníku, spolupráce s Národním ústavem lidové kultury ve Strážnici na slavnostním vyhlášení Ankety o nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok či příprava Valného shromáždění a mezinárodní vědecké konference v Hrabyni, na jejímž organizačním zabezpečení se spolupodílel další kolektivní člen ČNS – Slezské zemské muzeum v Opavě.

PUBLIKAČNÍ AKTIVITY

Vydavatelská činnost ČNS nezůstala ani v roce 2011 omezena jen na tradiční vydání Národopisného věstníku. V souladu se záměrem postupného mapování a prezentace dosavadních aktivit Společnosti přistoupila exekutiva k rozhodnutí vydat publikaci, která by sumarizovala dosavadní historický vývoj ČNS. Na sklonku roku 2011 se tento cíl podařilo za podpory Ministerstva kultury ČR naplnit v podobě knihy Víta Smrčky Dějiny psané národopisem. Autor přibližuje prostřednictvím dějin naší Společnosti vývojové peripetie českého národopisu od 90. let 19. století až na počátek 21. století. Kniha vznikla na základě důkladného archivního studia a v mnoha ohledech může sloužit jako materiál k poznání dějin české etnologie.

Redakční rada Národopisného věstníku se sešla v Brně 5. 5. 2011 v nezměněné podobě. Na svém jednání zhodnotila poslední vydané Národopisné věstníky, projednala obsahovou skladbu již redakčně připravených čísel. I v dalších letech hodlá RR NV kombinovat čísla monotematicky zaměřená s čísly, kde budou publikovány studie různého zaměření. Redakční rada proto odsouhlasila výhled realizovaných témat na další léta. Zatímco první číslo ročníku Národopisného věstníku 2011 přineslo soubor monotematických studií zaměřených na kulturu a tradice německého obyvatelstva, studie druhého čísla vykazovaly pestrou obsahovou skladbu. Vedle již tradičních oddílů přibyla v druhém čísle nově také kapitola , kterou by redakce chtěla udržet i v dalších číslech. Jejím prostřednictvím by ráda informovala o aktuálním dění a poměrech, v nichž se náš obor rozvíjí v zahraničí. I v roce 2011 bylo vydání Národopisného věstníku umožněno díky finanční podpoře Rady vědeckých společností.

Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení připravila i v roce 2011 pro své členy a další zájemce Zpravodaj, který aktuálně informuje o odborných akcích s tematikou lidového stavitelství a přináší též zprávy z terénní dokumentace, životopisné medailony. Důležitou součástí této tiskoviny je také bibliografie lidového stavitelství mapující odbornou i popularizační produkci na stránkách samostatných publikací i článků z odborných a vlastivědných periodik a sborníků.

ČNS pokračovala v roce 2011 také s vydáváním interního spolkového bulletinu – Zpravodaje České národopisné společnosti (číslo 1 v dubnu 2011, číslo 2 v červnu 2011, číslo 3 v listopadu 2011), který je distribuován v tištěné i elektronické podobě a je přístupný navíc také na webových stránkách.

V roce 2009 rozšířil řadu tiskovin ČNS mezinárodní vědecký časopis Ethnologia Europae Centralis vydávaný ve spolupráci se Slezskou univerzitou v Katovicích. V roce 2011 bylo pod redakčním vedením PhDr. Jiřího Langra, CSc., vydáno již desáté číslo tohoto časopisu vykazujícího dvouletou periodicitu vydávání.

WEBOVÉ STRÁNKY

Důležitým nástrojem prezentace aktivit České národopisné společnosti se již několik let jeví její webové stránky (www.narodopisnaspolecnost.cz.). Kromě členů společnosti je stále více využívají studenti i laičtí zájemci o lidovou kulturu, její dokumentaci a prezentaci. Oproti předešlému roku byl opět zaznamenán nárůst přístupů v průběhu všech dvanácti kalendářních měsíců roku 2011. Celkem bylo registrováno 2586 přístupů s tímto měsíčním úhrnem: 1/2011 274 2/2011 208 3/2011 269 4/2011 263 5/2011 223 6/2011 180 7/2011 179 8/2011 135 9/2011 163 10/2011 265 11/2011 300 12/2011 127

Vedle statických položek jsou průběžně doplňovány a rozšiřovány složky s přehledem aktuální odborné literatury a připravovaných konferencí i elektronickou verzí vnitrospolkové tiskoviny – Zpravodaje ČNS.

Průběžně je v rámci spolkového webu aktualizována elektronická databáze umožňující vyhledávání bibliografických záznamů publikovaných v oborových národopisných časopisech, případně národopisně koncipovaných statí v jiných odborných tiskovinách. ČNS se prostřednictvím tohoto projektu, který i v roce 2011 podpořil formou grantu Odbor regionální a národnostní kultury MK ČR, snaží reagovat jednak na nedostupnost starších bibliografií, jednak na chybějící soupisy řady centrálních, regionálních i lokálních tiskovin, které přinášely v minulosti na svých stránkách národopisně koncipované texty. K 31. 12. 2011 bylo do databáze zařazeno již 5000 záznamů.

ANKETA ČESKÉ NÁRODOPISNÉ SPOLEČNOSTI

Organizací Ankety o nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok se ČNS snaží systematicky oceňovat odborné aktivity rozvíjené v oboru za poslední kalendářní rok – a tím i dle svých možností a sil přispět k popularizaci jednotlivých výstupů, které mnohdy neprávem zůstávají odbornou i laickou veřejností opomíjeny. Čestnou cenu uděluje Hlavní výbor za výrazné jednorázové počiny se širokým celospolečenským dosahem nebo dlouhodobým podílem na rozvoji oboru.

Vyhodnocení ankety proběhlo v červnu 2011. Ceny byly předány na Mezinárodním folklórním festivalu ve Strážnici předsedou společnosti PhDr. Danielem Drápalou, Ph.D., a místopředsedkyní PhDr. Alenou Prudkou.

Oceněny byly tyto odborné aktivity:

DOPISOVATELÉ

Také v roce 2011 pozvolna pokračovala ČNS v úsilí o revitalizaci dopisovatelské sítě. Této činnosti se soustavně věnoval člen Hlavního výboru a pověřenec pro styk s dopisovateli Mgr. Václav Michalička (podrobněji viz zpráva otištěná jako příloha 2. čísla Národopisného věstníku 2011, s. XII–XIV). Ve snaze získat další nové spolupracovníky probíhalo proto i v roce 2011 systematické oslovování obcí vybraných regionů ČR. Projekt revitalizace bude dokončen v roce 2012. Pro tento rok se také plánuje příprava metodického školení dopisovatelů i rozeslání dvou dotazníků.

V souvislosti s participací na projektu Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí (CZ.1.07/2.4.00/17.0038) podpořeného z prostředků ESF OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost dochází k postupnému transferu prvních kartonů s dotazníky získanými v minulých desetiletích v rámci jednotlivých dotazníkových akcí na digitalizační pracoviště v Brně, kde probíhá pod vedením D. Drápaly jejich postupná digitalizace studenty Ústavu evropské etnologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Z těchto důvodů je archiv Společnosti až do odvolání uzavřen pro badatelskou veřejnost. ČNS ovšem pro další léta plánuje postupné zpřístupnění archivních materiálů v digitalizované podobě na svých webových stránkách.

GRANTOVÉ PROJEKTY

ČNS by jen stěží mohla realizovat všechny své aktivity bez zajištění externích zdrojů financování prostřednictvím grantových prostředků. Rok 2011 byl v tomto ohledu poměrně úspěšný, neboť ČNS uspěla v grantových programech Rady vědeckých společností i Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR. Úplnou novinkou je zapojení do projektu Evropské unie – Evropský sociální fond.

Již tradičně podpořila Rada vědeckých společností vydání Národopisného věstníku 2011 částkou 31.000,00 Kč, což při celkových nákladech spojených s vydáním NV 2011 (45.308,83 Kč) činilo celých 68,4 %. 20.000,00 Kč podpořila RVS projekt Vědecká konference Etnografie současnosti. V případě tohoto projektu kryly prostředky získané prostřednictvím grantu 44,38 % výdajů (celkové náklady dosáhly výše 45.060,00 Kč). Odbor regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR poskytl ČNS v rámci třetí fáze projektu zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů na webových stránkách ČNS (viz kapitola Webové stránky) podporu ve výši 20.000,00 Kč, což činí 67,05 % z celkových výdajů ve výši 29.829,00 Kč. V roce 2011 byly v rámci projektu realizovány tyto dílčí aktivity:

Odborným garantem celého projektu je Mgr. Jiřina Veselská, ČNS při realizaci spolupracuje s Ústavem evropské etnologie FF MU v Brně, jehož studenti se v některých případech podílejí na tvorbě vybraných bibliografií. J. Veselská referovala o celém na Valném shromáždění ČNS v Opavě v září 2011, sumarizační text je otištěn v časopise Národopisný věstník 2011/2 (s. XIV–XVI).
Druhý projekt realizovaný za podpory ORNK MKČR – získal dotaci ve výši 47.000,00 Kč. Výdaje spojené s tímto projektem (celková výše 67.740,00 Kč) zahrnovaly především položky související s přípravou a vlastním vydáním rukopisu Víta Smrčky Dějiny psané národopisem.

Na rok 2012 byly zpracovány grantové žádosti o přidělení finančních prostředků u těchto institucí: A. Rada vědeckých společností
– projekt Národopisný věstník 2012
– projekt Zpřístupnění bibliografií národopisných časopisů

B. Odbor regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR
– projekt Tradiční lidová kultura v pracích dopisovatelů České národopisné společnosti.

1. července 2011 zahájila ČNS realizaci projektu Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí (operační program Vzdělávání pro konkurenceschopnost, prioritní osa Terciární vzdělávání, výzkum a vývoj). Cíle projektu, do něhož jsou vedle ČNS jako partneři zapojeni také Etnografický ústav Moravského zemského muzea v Brně a Etnologický ústav AV ČR, v.v.i, pracoviště Brno, spočívají v utváření sítí etnologických pracovišť jako platformy, kde by se v průběhu tří let (2011–2014) měla realizovat cvičení praktických dovedností studentů etnologie v oblasti výzkumu.
ČNS v rámci projektu garantuje tyto klíčové aktivity:
KA 07: Využití archivu České národopisné společnosti pro diplomové práce studentů etnologie
KA 08: Digitalizace v praxi pod patronací České národopisné společnosti
KA 12: Terénní výzkum I. Etnokulturní tradice hostýnského Záhoří

Koordinací veškerých aktivit spojených s realizací úkolů vyplývajících ČNS ze zapojení do tohoto projektu byl pověřen předseda D. Drápala. Přidělené finanční prostředky jsou účelově vázány např. na technické vybavení určené k digitalizaci a zpracování archivu (digitalizační pracoviště Brno a Praha), realizaci studentských terénních výzkumů, ale také např. k vydání dvou metodických publikací vztahujících se k archivu dopisovatelů a k tzv. velkým a malým dotazníkům ČNS.

KONFERENCE

Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti připravila ve spolupráci s Blatským muzeem v Soběslavi (pobočka Husitského muzea v Táboře) ve dnech 11. až 12. května 2011 seminář Slohové ohlasy ve venkovské architektuře. Na jednání odeznělo celkem devět příspěvků. Na seminář posléze navázala exkurze za památkami lidového stavitelství Soběslavských Blat.

Také druhá činná komise ČNS – Komise pro lidové obyčeje připravila v roce 2011 odborné setkání. Ve spolupráci s Mezinárodní komisí pro studium lidové kultury v Karpatech – subkomise pro lidové obyčeje a Slováckým muzeem v Uherském Hradišti se v kongresovém sále Slováckého muzea v Uherském Hradišti uskutečnila v květnu 2011 konference s názvem Muž a žena ve svědectvích lidových tradic. Přednesené příspěvky se podařilo Slováckému muzeu publikovat v podobě konferenčního sborníku. Závěr květnového jednání komise přinesl mimo jiné i téma na další pracovní seminář a následnou vědeckou konferenci – Fauna v lidové tradici. Rok 2011 přinesl v činnosti komise ještě jednu změnu – po mnohaletém působení v čele Komise pro lidové obyčeje ukončila svou činnost PhDr. Ludmila Tarcalová, kterou vystřídala PhDr. Romana Habartová. L. Tarcalová ovšem i nadále zůstává řadovou členkou komise.

V úterý 20. září 2011 proběhlo v prostorách Slezského zemského muzea v Opavě – pobočka Památník II. světové války v Hrabyni Valné shromáždění národopisné společnosti (ČNS). Již tradičně bývají tato setkání doprovázena konferencí – tentokrát se hlavním tématem stala „Etnologie současnosti“. Společnost a kultura a jejich proměny po roce 1989 v etnologických výzkumech. Jednání Valného shromáždění se vedle reprezentantů hostitelské instituce (Slezské zemské muzeum v Opavě) účastnily i zástupkyně obou zahraničních sesterských organizací – doc. PhDr. Hana Hlôšková, CSc., za Národopisnou spoločnosť Slovenska a dr. Małgorzata Michalska zastupující Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Valného shromáždění (VS) se zúčastnilo na pět desítek členů společnosti a hostů. Po úvodních zdravicích zahájil vlastní jednání předseda ČNS PhDr. Daniel Drápala, Ph.D., přednesením zprávy o činnosti ČNS za uplynulé funkční období (celý text zprávy je otištěn jako příloha 2. čísla Národopisného věstníku 2011, s. I–X). Po zprávě předsedy, která zahrnovala také údaje o hospodaření České národopisné společnosti, byla přednesena zpráva revizní komise. O dílčích aktivitách, které ČNS v uplynulém tříletém období realizovala, posléze referovali další členové Hlavního výboru i řešitelé a garanti jednotlivých projektů. O spolupráci s dopisovateli promluvil Mgr. Václav Michalička, informace o zapojení ČNS na hodnocení žádostí o podporu UNESCO přednesla Mgr. Eva Románková. Následovaly zprávy předsedů obou komisí (PhDr. Ludmila Tarcalová, Roman Tykal), informace prom. histor. Heleny Šenfeldové o zpracování spolkového archivu a Mgr. Jiřiny Veselské o projektu bibliografie národopisných časopisů. Po této hodnotící části přistoupili účastníci VS k volbě nového Hlavního výboru a předsedy ČNS. Při sestavování kandidátky pro volby nového Hlavního výboru bylo přihlíženo k potřebě proporčního zastoupení pokud možno celého spektra odborných pracovišť v centrech i jednotlivých regionech i nutnosti pokrýt některé klíčové aktivity, které ČNS rozvíjí (dopisovatelé, spolupráce s UNESCO). V tajných volbách byl posléze pro další tříleté období zvolen předseda a Hlavní výbor v tomto složení:
Předseda: PhDr. Daniel DRÁPALA, Ph.D.
Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity, Brno
Místopředseda: PhDr. Petr JANEČEK
Etnografické oddělení Historického muzea Národního muzea, Praha
Vědecká tajemnice: Mgr. Jana NOSKOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR, v.v.i., pracoviště Brno
Pokladní: PhDr. Helena BERÁNKOVÁ
Etnografický ústav Moravského zemského muzea, Brno
Členové výboru: PhDr. Markéta HOLUBOVÁ, Ph.D., Etnologický ústav Akademie věd ČR, v.v.i., Praha
PhDr. Vladimíra JAKOUBĚOVÁ, Muzeum Českého ráje, Turnov
Mgr. Václav MICHALIČKA (pověřen kontaktem s dopisovateli), Muzeum Novojičínska – Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda, Příbor
Mgr. Eva ROMÁNKOVÁ (pověřena kontaktem s UNESCO), Národní ústav lidové kultury, Strážnice
Mgr. Alexandra ZVONAŘOVÁ, Muzeum Jindřichohradecka, Jindřichův Hradec.
Po volbě Hlavního výboru následovala volba revizní komise, jejímiž členkami byly zvoleny: PhDr. Helena Mevaldová, prom. hist. Helena Šenfeldová a PhDr. Alena Prudká. Na základě návrhů, které přednesli PhDr. P. Janeček pro PhDr. Jiřinu Langhammerovou, PhDr. M. Válka, Ph.D., pro PhDr. Miloše Melzera, CSc., a PhDr. Romana Habartová pro PhDr. Ludmilu Tarcalovou, byly uvedené tři osobnosti české etnologie jednomyslně přijaty za čestné členy České národopisné společnosti.
V závěrečné sekci jednání VS představil PhDr. Roman Doušek, Ph.D., projekt „Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí“ podpořený z prostředků ESF OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Předseda ČNS poté přednesl návrhy na sjednocení výše ročních členských příspěvků: individuální členové 300,00 Kč; členové nad 70 let bez úhrady, čestní členové bez úhrady. Kolektivní členové 1000,00 Kč. Následně navrhl na úpravu § 4 přílohy Stanov České národopisné společnosti – Pravidla pro udělování Ceny České národopisné společnosti vložením věty: „Hlasující nemůže hlasovat pro vlastní autorský počin, kolektivní člen nemůže hlasovat pro vlastní realizační počin.“ Mgr. Jiřina Veselská přednesla návrh úkolu pro exekutivu v dalším volebním období: Zpracovat a předložit Valnému shromáždění ČNS v roce 2014 návrh Etického kodexu České národopisné společnosti. Úkol byl zahrnut do textu usnesení.
Dva následující dny (21. a 22. září 2011) byly vyhrazeny pro jednání konference „Etnologie současnosti“. Společnost a kultura a jejich proměny po roce 1989 v etnologických výzkumech. Jednotlivé příspěvky byly rozčleněny do tematických bloků: Směřování etnologie po 1989 a její subdisciplíny; „Tradiční“ témata a jejich výzkumy po 1989; Menšiny v ČR po roce 1989; Lokální identity, subkultury a nová témata.
Ve středu 21. září obohatila program prohlídka expozice Památníku II. světové války a projekce filmu PhDr. Jiřiny Kosíkové Moje války. Věra Fialová, ve čtvrtek 22. září konferenci uzavřela exkurze připravená etnografkou Slezského zemského muzea PhDr. Miroslavou Suchánkovou.

V rámci spolupráce se sesterskými organizacemi v zahraničí se zúčastnil předseda ČNS PhDr. Daniel Drápala, Ph.D., a emeritní předseda ČNS PhDr. Miroslav Válka, Ph.D., valného shromáždění a navazující vědecké konference Národopisné společnosti Slovenska v Detve a polské národopisné společnosti (Polskie towarzystwo ludoznawcze) v Opoli.

Komise pro lidové obyčeje připravila ve spolupráci se Subkomisí pro lidové obyčeje MKK ve dnech 15. a 16. 9. 2010 v Novém Jičíně pracovní konferenci na téma Svět mužů a žen. V prvním pololetí roku 2011 navázala na toto setkání mezinárodní vědecká konference.

SPOLUPRÁCE S UNESCO

V listopadu 2010 se ČNS stala jako jediná akreditovaná nevládní instituce reprezentující teritorium střední a východní Evropy členem Poradního orgánu Mezivládního výboru UNESCO, sekce nehmotného kulturního dědictví. Při výběru kandidátů na členství bylo přihlíženo mimo jiné také k dlouhé historii a širokému spektru aktivit ČNS. V roce 2011 měl Poradní orgán tyto členy: Pablo Carpintero (Španělsko), Rusudan Tsurtsumia (Gruzie), Guillermo Sequera (Paraguay), Adi Meretui Ratunabuabua (Fiji), Claudine-Augée Angoue (Gabon), Abderrahman Ayoub (Tunis), Maison des cultures du monde (Francie), Česká národopisná společnost (Česká republika), Fundación Erigaie (Kolumbie), Craft Revival Trust (Indie), African Cultural Regeneration Institute – ACRI (Kenya) a Association Cont’Act pour l’éducation et les cultures (Maroko).
Úkolem této skupiny odborníků z oborů etnologie a kulturní antropologie bylo posuzovat žádosti jednotlivých států Úmluvy o zachování nemateriálního kulturního dědictví o zapsání do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví vyžadujícího urgentní ochranu do Registru osvědčených praktik (Programy, projekty a aktivity na zachování nemateriálního kulturního dědictví) a žádosti o Mezinárodní finanční pomoc vyšší než 25 000 dolarů a poskytnout své odborné názory Mezivládnímu výboru jako podklad k jeho rozhodnutím.
Poradní orgán měl za úkol prozkoumat všechny žádosti o zapsání do výše uvedených seznamů a následně na společném zasedání dojít ke konsenzu. Výsledkem konsenzu měla být doporučení Mezivládnímu výboru, zda zapsat/nezapsat dané jevy do seznamů či poskytnout/neposkytnou finanční podporu.
Vzhledem k specifikům úkolů vycházejících ze spolupráce s UNESCO pověřila exekutiva ČNS touto činností členku ČNS Mgr. Evu Románkovou. Kromě vlastní administrace hodnocení zastupovala posléze Českou národopisnou společnost na jednáních Poradního orgánu v Paříži a na jednání Mezivládního výboru v Indonésii. Z členů ČNS bylo zároveň ustaveno tzv. Kolegium hodnotitelů, kteří se v prvním a druhém čtvrtletí podíleli na hodnocení projektů předložených ČNS v anglickém nebo francouzském jazyce.
Předseda České národopisné společnosti za tímto účelem svolal Kolegium hodnotitelů v tomto složení:
PhDr. Helena Beránková, Etnografický ústav, Moravské zemské muzeum, Brno
Mgr. Jan Blahůšek, Ph.D., Národní ústav lidové kultury, Strážnice
Mgr. Klára Brožovičová, Ústav evropské etnologie, Masarykova univerzita, Brno
PhDr. Daniel Drápala, Ph.D., Ústav evropské etnologie, Masarykova univerzita, Brno
PhDr. Hana Dvořáková, Etnografický ústav, Moravské zemské muzeum, Brno
PhDr. Petr Janeček, Etnografické oddělení Historického muzea Národního muzea, Praha
Mgr. Jitka Matuzsková, Ph.D., Národní památkový ústav, Brno
doc. PhDr. Martina Pavlicová, CSc., Ústav evropské etnologie, Masarykova univerzita, Brno
Mgr. Eva Románková, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Rožnov pod Radhoštěm
doc. Mgr. Daniela Stavělová, CSc., Etnologický ústav Akademie věd České republiky, v.v.i., Praha
Mgr. Jana Tichá, Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Rožnov pod Radhoštěm
Mgr. Jana Virágová, Ústav evropské etnologie, Masarykova univerzita, Brno
Začátkem března se kolegium sešlo k úvodní schůzce, kde byli jeho členové seznámeni s posláním této pracovní skupiny i vlastními pracovními postupy. Samotná hodnotitelská práce (hodnoceno celkem 42 žádostí) probíhala od začátku března do poloviny června 2011. V termínu 4.–8. července se sešel Poradní orgán v centrále UNESCO v Paříži k závěrečnému jednání. Sekretariát Úmluvy o zachování nehmotného kulturního dědictví připravil veškeré pracovní materiály a podmínky a sestavil přehled hodnocení všech dvanácti členů Poradního orgánu ve dvou jednacích jazycích – angličtině a francouzštině. Poradní orgán pak procházel jednu nominaci/žádost po druhé a prostřednictvím velmi otevřené diskuze se snažil dojít ke konsensu. Na základě podkladů vypracovaných Poradním orgánem Mezivládní výbor rozhodnul o zapsání nominovaných jevů nehmotné kultury do jednotlivých seznamů a o udělení finanční podpory.

Výroční zprávu České národopisné společnosti za rok 2011 schválil Hlavní výbor ČNS na svém jednání 20. září 2012.

Přílohy

Soupis žádostí, jejichž posudky byly předány Poradním orgánem Mezivládnímu výboru:

A. Seznam nemateriálního kulturního dědictví vyžadujícího urgentní ochranu (Urgent Safeguarding List)
Armenia: Ashoogh love romance: performance, music and text of the Armenian bard tradition
Armenia: Vardavar, Armenian summertime water festival
Brazil: Yaokwa, the Enawene Nawe people's ritual for the maintenance of social and cosmic order
Cambodia: Long-necked lute and epic singing in Cambodia
Central African Republic: Traditional Ango-Broto fanfare in Ouaka Prefecture
Guatemala: Paach ceremony
China: Hezhen Yimakan storytelling
Indonesia: Saman dance
Iran (Islamic Republic of): Naqqali, Iranian dramatic story-telling
Iran (Islamic Republic of): Traditional skills of building and sailing Iranian Lenj boats in the Persian Gulf
Kenya: Enkipaata, Eunoto and Olngesherr: three male rites of passage of the Maasai community
Mali: Secret society of the Koredugaw, the rite of wisdom in Mali
Mauritania: The Moorish epic T’heydinn
Mongolia: Coaxing ritual for camel calves
Mongolia: Folk long song performance technique of Limbe performances – circular breathing
Mongolia: Mongolian calligraphy
Mongolia: Mongolian traditional Cham dance
Mongolia: Mongolian traditional practices of the worshipping of sacred sites
Mongolia: Performance of the Mongolian epic of Jangar
Peru: Eshuva, Harakmbut sung prayers of Peru’s Huachipaire people
United Arab Emirates: Al Sadu, traditional weaving skills in the United Arab Emirates
United Arab Emirates: Children's traditional games in the United Arab Emirates
Viet Nam: Xoan singing of Phu Th? Province, Viet Nam

B. Registr osvědčených praktik (Register of Best Practices)
Argentina: Voice of the voiceless
Belgium: Programme of cultivating ludodiversity: safeguarding traditional games in Flanders
Brazil: Call for projects of the National Program of Intangible Heritage
Brazil: Documentation of the Purubora language: a contribution to the safeguarding of linguistic heritage
Brazil: Popular Artist’s Room Programme (SAP Programme)
Brazil: Viola Correa Popular Culture Series
Brazil: Fandango’s Living Museum
Hungary: Tanchaz method: a Hungarian model for the transmission of intangible cultural heritage
Latvia: Safeguarding of the intangible cultural heritage through formal and non-formal education: involving community youth
Spain: Atlas of the intangible heritage of Andalusia
Spain: Revitalization of the traditional craftsmanship of limemaking in Moron de la Frontera, Seville, Andalusia
Spain: Role of ‘musical societies’ in safeguarding intangible cultural heritage of the Valencian Community

C. Mezinárodní finanční pomoc vyšší než 25 000 dolarů (International Assistance requests greater than US $25,000)
Plurinational State of Bolivia, Chile, Peru: Safeguarding the intangible cultural heritage of Aymara communities in Bolivia, Chile and Peru
Mongolia: Safeguarding and revitalizing the Mongolian traditional epic
Uganda: Inventorying the intangible cultural heritage of four communities in Uganda
Uruguay: Documentation, promotion and dissemination of the Candombe traditional drum calls, expressions of identity of the Sur, Palermo, and Kordón neighbourhoods in the city of Montevideo

ČNS © 2009