Titulní stránka » Zpravodaj » 2–3/2010
Zpravodaj České národopisné společnosti
Ročník 14 - Praha–Brno, prosinec 2010 - Číslo 2-3
Činnost exekutivy od června do prosince 2010
- Hlavní výbor se v uvedeném období sešel na svých jednáních v dubnu (Praha), květnu (Brno), září (Praha) a prosinci (Turnov – na pozvání PhDr.
V. Jakouběové z Muzea Českého ráje u příležitosti otevření studijní expozice J. V. Scheybala). K hlavním úkolům exekutivy v uvedeném období náleželo zajištění plynulého čerpání grantových prostředků určených na jednotlivé projekty ČNS (bibliografická databáze, dopisovatelská síť, digitalizace Národopisného sborníku čsl., Národopisný věstník 2010).
- V měsíci listopadu 2010 byla v Nairobi potvrzena Česká národopisná společnost jako poradní orgán Mezivládního výboru pro nemateriální kulturní dědictví UNESCO. V dalších třech letech tak bude ČNS spolupracovat na vyhodnocování projektů předkládaných mezivládnímu výboru za účelem podpory.
- V průběhu roku realizovala ČNS celkem čtyři grantové projekty dotované celkovou částkou 157.000,- Kč. Jedná se o projekty:
a) Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR na revitalizaci dopisovatelské sítě; jeho součástí bylo i vydání soupisu příspěvků zaslaných do archivu společnosti dopisovateli. Soupis zpracovala prom. hist. Helena Šenfeldová a bude distribuován na počátku roku 2011.
b) Odboru regionální a národnostní kultury Ministerstva kultury ČR na zpřístupnění bibliografických soupisů národopisných příspěvků v časopisech – součástí tohoto projektu je i provoz bibliografické databáze na webu ČNS, některé ze zpracovaných bibliografií budou průběžně publikovány také v Národopisném věstníku.
c) Rady vědeckých společností na digitalizaci Národopisného sborníku čsl. Digitalizovaná podoba bude od sklonku roku 2010 zpřístupněna na webu společnosti.
d) Rady vědeckých společností na vydání Národopisného věstníku 2010.
- ČNS se v první polovině roku připojila k projektu na vytváření sítí, který byl zpracován Ústavem evropské etnologie FF MU v Brně a který se uchází
o finanční podporu ze strukturálních fondů EU. Hlavním řešitelem projektu je Ústav evropské etnologie FF MU v Brně (dále budou spolupracovat EÚ AV ČR, v.v.i., pracoviště Brno a Etnografický ústav MZM Brno). Pokud by projekt byl úspěšný, digitalizovala by ČNS v jeho rámci mimo jiné fond dopisovatelů, vydala almanach prací dopisovatelů a metodickou příručku. Na rozhodnutí o přidělení projektu se čeká.
- Národopisný věstník doposud nezískal díky administrativní chybě z první poloviny 90. let, která byla bohužel odhalena teprve nyní, statut recenzovaného časopisu. Všechna ostatní kritéria Národopisný věstník splnil, proto bude za 2 roky předložena aktualizovaná žádost o zařazení na seznam recenzovaných časopisů.
- PhDr. M. Válka reprezentoval ČNS na konferenci Polské národopisné společnosti.
- Hlavní výbor rozhodl po předběžných konzultacích s některými partnerskými institucemi, že valné shromáždění ČNS a s ním spojená mezinárodní vědecká konference se uskuteční ve dnech 20. až 22. září 2011 v Opavě. Na přípravě bude spolupracovat s ČNS Zemské muzeum v Opavě. Vrcholné jednání ČNS se tak poprvé uskuteční na území historického Slezska (doposud se střídala valná shromáždění na území Moravy a Čech). Podrobnější informace přinese další zpravodaj a posléze i pozvánka rozeslaná všem členům na počátku léta 2011.
- Také na rok 2011 připravila ČNS čtyři grantové přihlášky. ČNS pevně doufá, že bude i v příštím roce při získávání grantových prostředků úspěšná, neboť tyto prostředky tvoří vedle členských příspěvků jediný zdroj příjmů ČNS a jsou nezbytně nutné, aby mohla pokračovat ve své práci.
Na Ministerstvu kultury ČR jsou podány dvě grantové žádosti: 1. na pokračování zpracovávání bibliografií národopisných periodik; 2. na vydání rukopisu PhDr. V. Smrčky: Dějiny Národopisné společnosti.
Na Radě vědeckých společností byly taktéž podány dvě grantové přihlášky: 1. žádost o finanční podporu na uspořádání valného shromáždění a konference roce 2011 v Opavě; 2. grant na vydávání Národopisného věstníku v roce 2011.
Členská základna v roce 2010
- Členská základna se rozšířila během roku 2010 o 5 nových členů: Jana KOŠŤUŘÍKOVÁ (Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně), PhDr. Jarmila PROCHÁZKOVÁ, Ph.D. (EÚ AV ČR, v.v.i., pracoviště Brno), PhDr. Tereza HEJZLAROVÁ (Náprstkovo muzeum Praha), PhDr. Vanda BAYEROVÁ (Národní muzeum Praha) a Mgr. Petr LIĎÁK (Valašské muzeum v přírodě), dvě osoby požádaly o ukončení členství (doc. L. SOCHOROVÁ (Praha) a dr. H. SMETANOVÁ (muzeum v Horažďovicích). Exekutiva bohužel i v letošním roce musela přistoupit k ukončení členství u těch členů, kteří již více než čtyři roky neuhradili členské příspěvky.
- Na sklonku září 2010 zemřel čestný člen ČNS PhDr. J. ŠTIKA, CSc. V listopadu se odborná veřejnost Slovenska rozloučila také s doc. L. MLYNKOU, CSc., členem redakční rady Národopisného věstníku.
Dopisovatelská síť
- Václav Michalička pokračoval v roce 2010 v revitalizaci dopisovatelské sítě, v současnosti máme přibližně 200 osob ochotných ke spolupráci s ČNS jako dopisovatelé.
- Již v roce 2011 chceme dopisovatelům rozeslat první dotazník, v dalších letech pak nejméně 1 dotazník ročně. Nabízíme tedy členům společnosti příležitost zapojit se do spolupráce s našimi dopisovateli. Máte-li téma, které byste rádi prostřednictvím dopisovatelské sítě zpracovali, můžete se přihlásit pověřenci pro dopisovatelskou síť Mgr. V. Michaličkovi. Úhradu poštovného zajistí ČNS, jedinou podmínkou této spolupráce je uložení originálů vyplněných dotazníků v archivu ČNS.
- Kontakt na pověřence pro styk s dopisovateli:
Mgr. Václav Michalička, Muzeum Novojičínska – Muzeum Příbor, Lidická 50, 742 58 PŘÍBOR, e-mail: michalicka.v@seznam.cz
Členské příspěvky
- Upozorňujeme členy, kteří ještě nezaplatili členský příspěvek za rok 2010 (popřípadě i za léta předchozí), aby tak učinili neprodleně – finanční prostředky získané z členských příspěvků jsou nutné pro podávání grantových žádostí (většina jich vyžaduje spolufinancování ČNS).
Členské příspěvky za rok 2011 prosím uhraďte nejpozději do 31. 3. 2011.
Řádný člen: 300,- Kč / rok
studenti a senioři do 70 let: 150,- Kč / rok
senioři nad 70 let: 0,- Kč (s možností dobrovolného příspěvku na činnost ČNS)
Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800, nebo po předchozí domluvě také u pokladní ČNS M. Holubové v Praze (Etnologický ústav Akademie věd ČR, Na Florenci 3, 110 00 PRAHA 1, holubova@eu.cas.cz), případně u předsedy D. Drápaly v Brně (Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity, A. Nováka 1, 602 00 BRNO, drapala@phil.muni.cz).
- Upozorňujeme členy, že již nebudou pro finanční náročnost tisku rozesílány složenky pro úhradu členských příspěvků. Platba je možná, jak je výše uvedeno, pouze přes účet nebo osobně u uvedených členů Hlavního výboru.
Vzhledem k tomu, že grantové prostředky, které jsou nezbytné pro činnost Společnosti, s sebou přinášejí také povinnost spolupodílet se na projektech vlastním podílem v minimální výši třiceti procent, žádáme členy, aby úhradu členských příspěvků neodkládali. Nedostatek vlastních financí se tak může negativně projevit například ve zpožďování vydávání Národopisného věstníku či omezení některých jiných aktivit ČNS.
Národopisná bibliografie na internetových stránkách
- Bibliografická databáze časopiseckých příspěvků je přístupná na webových stránkách ČNS (Bibliografie národopisných časopisů › Bibliografická databáze). Průběžně dochází k její aktualizaci a rozšiřování. K prosinci 2010 obsahuje databáze tyto bibliografie:
Časopis českého muzea (1827–1940)
243 záznamů
Časopis Matice moravské (1869–1943)
354 záznamů
Časopis Moravského musea zemského (1901–1938)
92 záznamů
Časopis Vlasteneckého spolku musejního v Olomouci
376 záznamů
Museum Francisceum Annales (1895–1898)
92 záznamů
Národopisný věstník českoslovanský (1906–1912, 1916–1918, 1921–1931, 1949) – „Drobné zprávy národopisné“ a „ Zprávy o museích a společnostech národopisných“
881 záznamů
Sborník Musejní společnosti ve Valašském Meziříčí (1884-1911)
67 záznamů
Těšínsko (1954–2006)
587 záznamů
Věci a lidé
245 záznamů
K zpracování jsou připraveny další soupisy – např. bibliografie národopisných příspěvků v časopisech Radostná země, Ohlasy od Nežárky, Koleda, Komenský.
Anketa O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2009
Hlavní výbor České národopisné společnosti vyhlásil i v letošním roce anketu O nejvýznamnější počin v oboru za rok 2009. Výsledky hlasování byly následující:
Publikace: Langer, Jiří – Kuča, Karel: Dřevěné kostely a zvonice v Evropě.
Výstava, expozice: Homo Faber, Národopisné muzeum Praha 2009 (výstava připravená NÚLK ve Strážnici)
Seminář, konference, akce: konference Antonín Václavík (1891–1959)
a evropská etnologie. Kontexty doby a díla (Luhačovice, 14.–16. října 2009)
Čestná cena udělovaná Hlavním výborem společnosti byla udělena redakci časopisu Český lid za získání impact faktoru pro toto nejstarší etnologické periodikum u nás.
Ceny byly předány 26. 6. 2010 v rámci Mezinárodního folklorního festivalu ve Strážnici předsedou společnosti D. Drápalou a místopředsedkyní A. Prudkou.
Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení při České národopisné společnosti
- Ve dnech 18. a 19. května uspořádala komise odborný seminář Vliv pozemkových reforem na stavební vývoj venkovských sídel, který byl spojen s exkurzí po mlýnech jižního Plzeňska.
- Pro zájemce o starší čísla Zpravodaje Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení při České národopisné společnosti byla zpřístupněna digitalizovaná podoba zpravodajů z let 2004–2009. Naleznete je na webu ČNS ve složce Komise › podložka Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení.
Konference České národopisné společnosti – Opava, září 2011
„ETNOLOGIE SOUČASNOSTI“.
SPOLEČNOST A KULTURA A JEJICH PROMĚNY PO ROCE 1989 V ETNOLOGICKÝCH VÝZKUMECH
- V roce 1971 vyšla kniha Olgy Skalníkové a Karla Fojtíka, která nesla název K teorii etnografie současnosti. Oba badatelé se snažili upozornit na novou výzkumnou oblast, která v některých evropských zemích byla v té době již pevnou součástí etnografických výzkumů, a zároveň ji teoreticky rozpracovat. V rámci dobového diskursu vymezili O. Skalníková a K. Fojtík pojem „současnost“ velmi široce na celé 20. století, v jeho rámci pak propagovali především výzkum dělnických a městských společenství.
Konference České národopisné společnosti se nechce vracet k „etnografii současnosti“ v intencích O. Skalníkové a K. Fojtíka, parafrázuje však jejich označení v názvu konference. I když jsou si pořadatelé vědomi skutečnosti, že vývoj společnosti a kultury je kontinuální a nelze oddělit současný stav od historického vývoje, chtějí dát v rámci konference prostor především etnologickým výzkumům zabývajícím se proměnami společnosti a kultury po roce 1989. V centru pozornosti stojí, zda a jak změna politického režimu či tzv. ekonomická transformace v ČR ovlivnily společnost a kulturu a jak jsou tyto změny zkoumány a interpretovány v etnologických výzkumech. Jde o výzkumy týkající se na jedné straně proměn tzv. tradiční lidové kultury, na druhé straně o výzkumy přinášející nová témata související s vývojem po roce 1989. Zároveň bude pozornost věnována tomu, jak změny v roce 1989 ovlivnily etnologické výzkumy po stránce metodologické a teoretické a jak přispěly k rozvoji etnologie jako vědecké disciplíny.
Rádi bychom, aby přihlášené příspěvky vycházely buď z terénních výzkumů, nebo kriticky zpracovávaly směřování evropské etnologie jako vědní disciplíny po roce 1989. Konference nemůže být celkovou „inventurou“ výzkumů prováděných etnology ve vymezeném období, ale chce se snažit (alespoň částečně) zmapovat změny v tématech bádání, jeho metodách a teoretických východiscích po roce 1989.
Pořadatelé konference si vyhrazují právo na výběr referátů na základě zaslaných abstraktů a jejich vhodnosti pro vytvoření tematicky zaměřených sekcí. Abstrakty příspěvků zasílejte prosím do 30. 3. 2011 na adresu: jana.noskova@iach.cz nebo drapala@phil.muni.cz. K abstraktu připojte prosím také základní informace o své osobě – jméno, povolání, adresu zaměstnavatele, kontakt. Délka abstraktu nesmí přesáhnout 300 slov. O přijetí či nepřijetí abstraktu budou autoři informováni do 30. 5. 2011. Délka příspěvku na konferenci bude 20-25 minut, aby byla umožněna diskuse.
Témata určená pro Národopisný věstník v nejbližších letech
2011 = Problematika dokumentace, péče a prezentace památek lidového stavitelství – teoretická východiska Termín odevzdání příspěvků 31.3.2011
2012 = Armáda, válka, vojáci a tradice Termín odevzdání příspěvků 31.10.2011
2013 = Stáří Termín odevzdání příspěvků 31. 7. 2012
2013 = Zapomenuté tradiční technologie Termín odevzdání příspěvků 31.12. 2012
2014 = problematika etnografického muzejnictví (ke 100. výročí narození L. Kunze) Termín odevzdání příspěvků 31. 7. 2013
V případě, že byste rádi v rámci uvedených témat publikovali své studie, můžete kontaktovat redakci Národopisného věstníku (drapala@phil.muni.cz.)
Konference Karel Jaromír Erben a úloha paměťových institucí v historických proměnách
- Pekařova společnost Českého ráje v Turnově spolu s Muzeem Českého ráje v Turnově a dalšími institucemi připravuje na 15. až 16. dubna 2011 konferenci, která proběhne u příležitosti 200. výročí narození K. J. Erbena. Více informací naleznete na stránkách Pekařovy společnosti Českého ráje.
Doplnění publikace Jiřiny Veselské Bibliografie Národopisného věstníku a dalších periodik Národopisné společnosti
- Při zpracování soupisu publikovaných prací v Národopisném věstníku nedopatřením vypadl jeden bibliografický údaj. Uživatelům bibliografie se omlouváme.
PLESSINGEROVÁ, Alena
Materiály k lidovému stavitelství na Morávce a okolí Frýdku
NVČ, 33, 1953–1956, s. 335–364.
Česká národopisná společnost nabízí novou publikaci zpracovanou Helenou Šenfeldovou Dopisovatelé České národopisné společnosti. Soupis příspěvků
- Jedná se o aktualizovaný soupis příspěvků, které v uplynulých desetiletích byly zasílány do archivu ČNS. Jednotlivé příspěvky se zaměřují dle zájmů autora na různé oblasti materiální a nemateriální kultury vesnického i městského prostředí. Dopisovatelé věnovali pozornost také spolkovým aktivitám a jejich vlivu na život komunity v obci nebo životopisným medailonům významných osobností lokality či regionu (kněží, učitelé, sběratelé a dokumentátoři atd.). Rozsah a formální úprava textů příspěvků jsou různorodé, vedle obsáhlých textů se velmi často setkáváme se stručnými záznamy o rozsahu dvou až osmi stran. Kromě rukopisných zápisků či strojopisů zasílali dopisovatelé do archivu společnosti také brožury či další publikace, u nichž figurovali jako autoři, případně se jakýmkoli způsobem podíleli na jejich vzniku. Některé položky představují příležitostné malonákladové tisky (množené dříve např. prostřednictvím cyklostylu, v posledních letech xerokopie), lze tedy předpokládat existenci dalších exemplářů ve vlastnictví rodiny, obce, spolku či jiné instituce.
Časový rozptyl zaslaného materiálu je poměrně široký a zahrnuje nejen historické záznamy vztahující se k 18. a 19. století (někdy dokonce i pro starší údobí), ale i dobu, v níž dopisovatelé bezprostředně žili. Texty vycházejí z vlastních postřehů a vzpomínek, zastoupeny jsou též rodinné kroniky, autobiografie nebo monografie lokalit či vybraných oblastí. Dopisovatelé při zpracovávání svých textů využívali i některé historické doklady soukromé a veřejné povahy – písemnosti, mapy i další různorodý archivní materiál. Pro etnology jsou neméně zajímavé ty příspěvky, které obsahují záznamy pamětnických vyprávění, kolekce historických fotografií či kresebnou dokumentaci (ať již jako samostatné položky nebo coby obrazový doprovod textů).
Soupis je abecedně členěn podle jména dopisovatelů, kteří jej do archivu společnosti zaslali.
- Struktura jednotlivých záznamů:
Signatura PŘÍJMENÍ, křestní jméno dopisovatele Lokalita (okres)
Název
Rok zaslání příspěvku, typ dokumentu, rozsah, přílohy
Lokalita či region, k nimž se záznam vztahuje (okres)
Stručná anotace
Informace o publikování příspěvku
Soupis lze objednat za cenu 80 Kč + poštovné a balné (členům ČNS je poskytována sleva ve výši 30,- Kč na jednu publikaci) na adrese:
Česká národopisná společnost
Národní třída 3
117 20 PRAHA 1
Nebo prostřednictvím e-mailu: drapala@phil.muni.cz
Do nového roku 2011
přejeme všem členům
České národopisné společnosti
hojnost zdraví, elánu a pohodu
v osobním i profesním životě.
Hlavní výbor České národopisné společnosti
Zpravodaj České národopisné společnosti 2010, č. 2–3
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Zpracovala Jana Nosková a Daniel Drápala za přispění dalších členů ČNS
Praha – Brno, prosinec 2010
Příspěvky neprošly jazykovou redakcí.
Použitá fotografie: Pastuchové z Hutiska, 1935. Fotoarchiv Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně.