1. Společenský přínos
Česká národopisná společnost (ČNS) měla k 31. 12. 2007 celkem 227 členů, z toho 10 členů čestných. Mezi 13 kolektivními členy jsou zastoupeny nejen centrální akademické a muzejní instituce, ale také regionální muzea a dvě zájmové instituce. Dopisovatelskou síť tvořilo na sto dopisovatelů. V rámci Společnosti aktivně rozvíjely činnost dvě komise: 1) Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení? 2) Komise pro lidové obyčeje. Činnost Společnosti řídil devítičlenný Hlavní výbor, který byl zvolen na Valném shromáždění 21. září 2005.
Členové Společnosti se podíleli na realizaci dvou celospolečensky významných akcí. První z nich bylo dokončení a vydání lexikálního kompendia Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska (Praha, Mladá fronta 2007). Druhou akcí je podíl na řešení Koncepce účinnější péče o tradiční lidovou kulturu, která byla schválena vládou České republiky v roce 2003 (č. 571).
2. Přednášková a popularizační činnost
ČNS neorganizuje vlastní přednáškovou činnost, protože její členové ji realizují v rámci svých institucí, jako byl např. sedmidílný přednáškový cyklus Etnografického muzea MZM v Brně v rámci výstavy "Dcerám českým... Brněnský ženský vzdělávací spolek Vesna v letech 1870-1920". Uskutečnil se od 26. září do 14. prosince 2007 a vystoupily na něm Mgr. M. Flodrová, PhDr. A. Kalinová, PhDr. L. Nováková, PhDr. M. Secká, CSc., PhDr. H. Bočková, doc. PhDr. I. Štěpánová, CSc. a prof. PhDr. M. Lenderová, CSc.
Agilní popularizační činnost vykazují rovněž členové Národopisné společnosti v Národopisném odd. Národního muzea Praha v Letohrádku Kinských v rámci tzv. MUSAIONu, Valašském muzeu v přírodě v Rožnově p. Radh., Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici, Slováckém muzeu v Uherském Hradišti aj.
Internetová stránka České národopisné společnosti (www. narodopisnaspolecnost.cz) byla v r. 2007 průběžně aktualizována. Obsahuje údaje o historii a současném poslání Společnosti, informace o Hlavním výboru a členské základně (včetně přihlášky), stanovy ČNS, aktuální Zpravodaj, obsah posledního Národopisného věstníku, vyhlašování a výsledky Ankety, přehled aktuálně vydané odborné literatury, knihu návštěv ad.
3. Přínos pro vědu (konference)
Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení České národopisné společnosti se spolupodílela na semináři Městského muzea v Sedlčanech a Hornického muzea Příbram uspořádaného 19. - 20. dubna 2007 na téma Současná výstavba a tradiční lidová architektura. Příspěvky byly vydány ve stejnojmenném sborníku.
Ve spolupráci s Českou národopisnou společností se uskutečnila konference Staré památnosti se zapisují…, kterou zorganizovalo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově p. Radh. ve dnech 3. - 4. října 2007. Na interdisciplinární konferenci vystoupila řada členů Společnosti. Z jednání konference vzejde také sborník.
4. Výroční ceny, soutěže a práce s mladými odborníky
Hlavní výbor České národopisné společnosti vyhlásil tradiční anketu O nejvýznamnější počin v oboru za uplynulý rok opět v kategoriích: 1) publikace, 2) výstava, expozice, 3) seminář, konference, akce. V Anketě hlasovalo 47 řádných členů Společnosti. Vítězům byly ceny předány na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici 23. června 2007. Ceny obdrželi:V kategorii "publikace" - Mgr. Petra Kalábová, Mgr. Martin Šimša a kol. za průvodce Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Publikace o 284 stranách zaujme nejen svou grafickou úpravou a obrazovou dokumentací (černobílé a barevné fotografie, reprodukce výtvarných děl, lineární a kolorované kresby), ale také zasazením muzejních objektů a exponátů do širších historických, etnokulturních a geografických souvislostí.
V kategorii "výstava" - PhDr. Hana Dvořáková za výstavu Svět pod sklem - podoby vosku, uspořádanou Etnografickým ústavem MZM Brno od 12. 12. 2007 v Paláci šlechtičen. Fenomén ceroplastik, drobných voskových děl se autorce podařilo včlenit do širokého kulturního a výrobního kontextu.
V kategorii "konference, akce" - Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská knihovna ve Zlíně za konferenci František Bartoš, dialektolog, pedagog a národopisec konanou ve Zlíně 25. a 26. dubna 2006.
Čestnou cenu" obdržel u příležitosti 60. výročí založení Ústav evropské etnologie FF MU Brno za dlouhodobý podíl na formování oboru.Informace o udělených cenách byla uveřejněna v Národopisné revue 17, 2007, s. 215.
5. Publikační činnost
V roce 2006 získala Česká národopisná společnost od Rady vědeckých společností grantové prostředky na vydání XXIV. (65.) ročníku Národopisného věstníku, oborového periodika jež bylo v r. 2007 tematicky zaměřeno na problematiku rodových studií (postavení ženy v tradiční společnosti).Slavnostními prezentacemi, které se uskutečnily 14. listopadu 2007 v Praze v budově Akademie věd na Národní třídě a 29. listopadu 2007 v Univerzitním klubu Masarykovy univerzity v Brně, bylo odborné veřejnosti a pozvaným hostům představeno lexikální kompendium Lidová kultura - Národopisná encyklopedie Čech, Moravy a Slezska. Encyklopedie, vydaná nedlouho předtím nakladatelstvím Mladá fronta, má Biografickou část (1. svazek) a Věcnou část (2. svazek vydaný ve dvou dílech, a to A-N, O-Ž). Národopisná encyklopedie představuje s téměř 1.600 stranami odborného textu, kresbami, černobílými a barevnými fotografiemi nejrozsáhlejší kompendium oboru za dobu jeho existence a je zároveň prestižním dílem, kterým se česká etnologie vyrovnala okolním zemím, jež obdobné lexikální příručky vydaly již dříve. Autory řady hesel jsou členové Společnosti./li>
Zpravodaj Komise pro lidové stavitelství, sídla a bydlení, roč. IV, 2007 obsahuje vedle informace o činnosti komise medailon malíře, ilustrátora a dokumentátora lidové architektury Jana Prouska (u příležitosti 150. výročí narození), zprávy o seminářích a jubilejní články. Zpravodaj uzavírá bibliografie "Lidová architektura v odborném a vlastivědném tisku".
Pro své členy připravil Hlavní výbor dva informační Bulletiny s aktuálními zprávami o práci Hlavního výboru a o dění v oboru.
6. Knihovny, archivy
Česká národopisná společnost pokračovala v budování archivu, jehož nejcennější složku představují materiály z dotazníkových akcí (tzv. velké a malé dotazníky) organizovaných ve spolupráci s dopisovateli Společnosti. Další složku zastupují písemné materiály průběžně zasílané jednotlivými dopisovateli z různých lokalit České republiky. Do archivu jsou průběžně zařazovány rovněž materiály vzešlé z úřední činnosti předsedy a Hlavního výboru Společnosti.7. Zahraniční spolupráce
Úzké kontakty udržuje ČNS s Národopisnou spoločností Slovenska. Vedle výměny informací o dění ve Společnostech byli zástupci pozváni na Valná shromáždění konaná v letošním roce.V Brně 12. ledna 2008
PhDr. Miroslav Válka, Ph.D.
předseda České národopisné společnosti
ČNS © 2009