Ročník 15 - Praha–Brno, listopad 2011 - Číslo 3
Vážení členové České národopisné společnosti,
v úterý 20. září 2011 proběhlo v prostorách Slezského zemského muzea v Opavě – pobočka Památník II. světové války v Hrabyni Valné shromáždění národopisné společnosti (ČNS). Již tradičně bývají tato setkání doprovázena konferencí a nejinak tomu bylo i v letošním roce – tentokrát se hlavním tématem stala „Etnologie současnosti“. Společnost a kultura a jejich proměny po roce 1989 v etnologických výzkumech. Jednání Valného shromáždění se vedle reprezentantů hostitelské instituce (Slezské zemské muzeum v Opavě) účastnily i zástupkyně obou zahraničních sesterských organizací – doc. PhDr. Hana Hlôšková, CSc., za Národopisnou spoločnosť Slovenska
a dr. Małgorzata Michalska zastupující Polskie Towarzystwo Ludoznawcze.
Valného shromáždění (VS) se zúčastnilo na pět desítek členů společnosti a hostů. Po úvodních zdravicích zahájil vlastní jednání předseda ČNS PhDr. Daniel Drápala, Ph.D. přednesením zprávy o činnosti ČNS za uplynulé funkční období (celý text zprávy bude otištěn jako příloha 2. čísla Národopisného věstníku 2011). Devítičlenná exekutiva společnosti, zvolená na předchozím VS v Jindřichově Hradci v září 2008 pracovala v nezměněné sestavě po celé tři roky. Navzdory omezeným finančním prostředkům, jimiž společnost disponuje, se podařilo v uplynulém volebním období nejen navázat a dále rozvinout činnost z předchozích let (anketa, vydavatelská činnost, webové stránky, spolupráce s dopisovateli), ale vnést i inovace do aktivit ČNS (spolupráce s UNESCO, kooperace s Masarykovou univerzitou v rámci projektu ze strukturálních fondů). Po zprávě předsedy, která zahrnovala také údaje o hospodaření České národopisné společnosti, byla přednesena zpráva revizní komise.
O dílčích aktivitách, které ČNS v uplynulém tříletém období realizovala, posléze referovali další členové Hlavního výboru i řešitelé a garanti jednotlivých projektů. O spolupráci s dopisovateli promluvil Mgr. Václav Michalička, informace o zapojení podílu ČNS na hodnocení žádostí o podporu UNESCO přednesla Mgr. Eva Románková. Následovaly zprávy předsedů obou komisí (PhDr. Ludmila Tarcalová, Roman Tykal), informace prom. histor. Heleny Šenfeldové o zpracování spolkového archivu a Mgr. Jiřiny Veselské o projektu bibliografie národopisných časopisů.
Po této hodnotící části přistoupili účastníci VS k volbě nového Hlavního výboru a předsedy ČNS. Při sestavování kandidátky pro volby nového Hlavního výboru bylo přihlíženo k potřebě proporčního zastoupení pokud možno celého spektra odborných pracovišť v centrech i jednotlivých regionech i nutnosti pokrýt některé klíčové aktivity, které ČNS rozvíjí (dopisovatelé, spolupráce s UNESCO).
V tajných volbách byl posléze pro další tříleté období zvolen předseda
a Hlavní výbor v tomto složení:
Předseda: PhDr. Daniel DRÁPALA, Ph.D.
Ústav evropské etnologie FF Masarykovy univerzity, Brno
Místopředseda: PhDr. Petr JANEČEK
Etnografické oddělení Historického muzea Národního muzea, Praha
Vědecká tajemnice: Mgr. Jana NOSKOVÁ, Ph.D.
Etnologický ústav Akademie věd ČR, pracoviště Brno
Pokladní: PhDr. Helena BERÁNKOVÁ
Etnografický ústav Moravského zemského muzea, Brno
Členové výboru:
PhDr. Markéta HOLUBOVÁ, Ph.D., Etnologický ústav Akademie věd ČR, Praha
PhDr. Vladimíra JAKOUBĚOVÁ, Muzeum Českého ráje, Turnov
Mgr. Václav MICHALIČKA (pověřen kontaktem s dopisovateli)
Muzeum Novojičínska – Muzeum a pamětní síň Sigmunda Freuda, Příbor
Mgr. Eva ROMÁNKOVÁ (pověřena kontaktem s UNESCO)
Národní ústav lidové kultury, Strážnice
Mgr. Alexandra ZVONAŘOVÁ, Muzeum Jindřichohradecka, Jindřichův Hradec.
Po volbě Hlavního výboru následovala volba revizní komise, jejímiž členkami byly zvoleny: PhDr. Helena Mevaldová, prom. hist. Helena Šenfeldová a PhDr. Alena Prudká.
Na základě návrhů, které přednesli PhDr. P. Janeček pro PhDr. Jiřinu Langhammerovou, PhDr. M. Válka, Ph.D. pro PhDr. Miloše Melzera, CSc., a PhDr. Romana Habartová pro PhDr. Ludmilu Tarcalovou, byli všichni tři jednomyslně přijati za čestné členy.
V závěrečné sekci jednání VS představil PhDr. Roman Doušek, Ph.D. projekt „Rozvoj spolupráce a zvyšování výzkumných kompetencí v síti etnologických institucí podpořeného z prostředků ESF OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, který trvá od 1. 7. 2011 do 30. 6. 2014. Řešitelem projektu je Ústav evropské etnologie, participují Etnografický ústav MZM, Česká národopisná společnost a Etnologický ústav AVČR, v.v.i., pobočka v Brně. Cílovou skupinou jsou studenti etnologie. V garanci ČNS je podíl na terénním výzkumu a zejména zpřístupnění a využívání archivu společnosti. Předseda ČNS poté přednesl návrhy na sjednocení výše ročních členských příspěvků: individuální členové 300,- Kč; členové nad 70 let bez úhrady, čestní členové bez úhrady. Kolektivní členové 1000,- Kč. Následně navrhl na úpravu § 4 přílohy Stanov České národopisné společnosti – Pravidla pro udělování Ceny České národopisné společnosti vložením věty: „Hlasující nemůže hlasovat pro vlastní autorský počin, kolektivní člen nemůže hlasovat pro vlastní realizační počin.“
Mgr. Jiřina Veselská přednesla návrh úkolu pro exekutivu v dalším volebním období: Zpracovat a předložit Valnému shromáždění ČNS v roce 2014 návrh Etického kodexu České národopisné společnosti. Úkol byl zahrnut do textu usnesení.
Valné shromáždění bylo ukončeno v podvečer 20. září. Dva následující dny byly vyhrazeny pro jednání konference „Etnologie současnosti“. Společnost
a kultura a jejich proměny po roce 1989 v etnologických výzkumech. Jednotlivé příspěvky byly rozčleněny do tematických bloků: Směřování etnologie po 1989 a její subdisciplíny; „Tradiční“ témata a jejich výzkumy po 1989; Menšiny v ČR po roce 1989; Lokální identity, subkultury a nová témata). Ve středu obohatila program prohlídka expozice Památníku II. světové války a projekce filmu PhDr. Jiřiny Kosíkové Moje války. Věra Fialová, ve čtvrtek uzavřela jednání konference exkurze připravená etnografkou Slezského zemského muzea PhDr. Miroslavou Suchánkovou.
Upozorňujeme členy, aby co nejdříve uhradili členské příspěvky za letošní rok, v případě nedoplatků i za léta minulá. Členské příspěvky můžete uhradit poštou či bankovním převodem na účet Společnosti: 1922805379, Česká spořitelna, kód banky 0800.
Zpravodaj České národopisné společnosti, ročník 15, 2011, č. 3
Zpracoval Daniel Drápala
Vydala ČNS se sídlem v Praze, Národní tř. 3
Praha – Brno, listopad 2011
ČNS © 2009